Doktorlar Torba Yasa İptal Edilsin İsyor

Yasalaşan “Torba”da, Sağlık Meslekleri Kurulu’nun diş hekimlerine, hekimlere süreli ve süresiz meslekten men cezası vermesi

Doktorlar Torba Yasa İptal Edilsin İsyor
16 Temmuz 2013 Salı 14:23

 Yasalaşan “Torba”da, Sağlık Meslekleri Kurulu’nun diş hekimlerine, hekimlere süreli ve süresiz meslekten men cezası vermesi ile hastaların rızaları olmaksızın bütün kişisel bilgilerinin toplanması, işlenmesi ve paylaşılmasına ilişkin hükümler de bulunuyor. Her iki madde de daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından hukuksuz bulunmuştu. Bu uygulama ile hasta bilgilerinin saklanması olanaksız hale gelecektir. Dünyanın her yerinde meslekten men cezası meslek örgütleri tarafından verilirken bu yasa ile bu uygulama siyasi iktidarın emrine verilmektedir.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8. maddesine eklenen bir bentle "Harita, plan, etüt ve projeler; idare ve ilgili kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamaz, tutulması istenemez. Vize veya onay yaptırılmaması ve benzeri nedenlerle müellifler veya bunlara ait kuruluşların büro tescilleri iptal edilemez veya yenilenmesi hiçbir şekilde geciktirilemez. Müelliflerden bu hükmü ortadan kaldıracak şekilde taahhütname talep edilemez." düzenlenmesi yapılmıştır. Bu düzenleme ile meslek odalarının mesleki denetimi tamamen kaldırılmaktadır. Torba Yasa içerisine eklenen bu bentle TMMOB ve bağlı odalar etkisizleştirilmeye, itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Aynı torbada daha önce TTB’nin asgari ücret belirleme hakkının elinden alındığı gibi, asgari ücret belirleme hakkı diş hekimlerinden de alınmaktadır. Asgari ücret belirleme hem hekim emeğinin korunması, hem de verilen sağlık hizmetinde kalitenin korunabilmesi açısından hayati değerdedir.

Düzenleme ile meslek odaları etkisizleştirilmeye, güçsüzleştirilmeye çalışılmaktadır. Cumhurbaşkanı bu hukuksuz yasayı veto etmelidir. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'den randevu talep ederek, konuyu kendilerine aktarmak için girişimlerimiz başlamıştır.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.