Doktorlar Kendilerini Nasıl Tedavi Ediyor?..

İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesi, doktorların kendilerini hızla iyileştirmek için başvurduğu pratik yöntemleri derledi.

Doktorlar Kendilerini Nasıl Tedavi Ediyor?..
 İşte o yöntemler:
* Hazımsızlık: İngiltere merkezli ‘Irritable Bowel Syndrome’ (İrritabl Bağırsak Sendromu) kurumunun kurucularından gastroenterolog doktro Nick Read, hazımsızlığa karşı geleneksel bir yöntem uyguladığını söylüyor. Read, sindirim sorunu yaşanan zamanlarda ağır akşam yemeklerinden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. Gece gaz şikayetiyle uyanıldığında ise, sağ tarafında doğru yatarak kalın bağırsakta biriken gazın daha rahat çıkması sağlanıyor.
* Soğuk algınlığı: Bisiklete binmek gibi egzersizler nefesin açılmasına yardımcı oluyor. Akciğerler dolduğunda nefes almak güçleşiyor ve yalnızca göğsün üst tarafı kullanılabiliyor.
* Uykusuzluk: Doktorlar, özellikle karanlık bir odada, yumuşak bir yatakta ve sadece yorgan yerine birçok pike ve battaniye kullanarak yatmanın rahat bir uyku sağladığını belirtiyor.


* Unutkanlık: İngiltere’nin King’s College London Üniversitesi’nden uzmanlar, yaşa bağlı hafıza performansındaki düşüklüğe karşı beslenmede dengeli bir yöntem izliyor. Buna göre, fazla yenilen günlerin ertesinde sabah ve akşam toplamda 600 kaloriye denk gelecek şekilde beslenme yolunun beyin hücrelerini sağlıklı kıldığı belirtiliyor.
* Kramp: Nedeni bilimsel olarak kesin olarak bilinemeyen fakat kan dolaşımındaki bir sorundan kaynaklandığı düşünülen kramplarda doktorlar, ayak baş parmaklarını çekerek kramp süresini kısaltmaya çalışıyor. Magnezyum ve potasyum oranı yüksek muz tüketiminin de kasları rahatlattığı biliniyor.
* PMS: Jinekologlar, özellikle regl dönemi öncesinde yaşanan şişkinlik sorunuyla başa çıkabilmek için kafeinli içecek tüketimini azalttıklarını ve hastalarına da bunu önerdiklerini söylüyor.
* Diş sağlığı: Diş hekimleri, iki farklı fırça kullanımını tercih ediyor.
* Ayaklar: Deri tabanlı ayakkabılar, ayaklarda aşınmaya neden olduğundan yumuşak ve havadar tabanlı ayakkabılar tercih ediliyor.

MilliyetYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması