Doktorlar İdareci Olmak İstemiyor

Doktorlar İdareci Olmak İstemiyor

Doktorlar İdareci Olmak İstemiyor
Aile Hekimliği Doktor yönetici sayısını azalttı.

Sağlık Bakanlığında aile hekimliği sistemine geçilmiş olması yönetici doktor sayısında ciddi düşüşe sebep oldu. İl Sağlık Müdürü haricinde kadrolara doktor yönetici bulmak zorlaştı.
 Başta il müdür yardımcısı olmak üzere doktorlar ne şube müdürü nede başhekim olmak istemiyorlar. İlçelerdeki hastanelere başhekim ve sağlık grup başkanı bulmakta bakanlık güçlük çekiyor. Çoğu ilçede grup başkanları göreve yeni başlamış hekimlerde oluşuyor. Çoğu mecburi hizmet hükümlüsü olan bu doktorlar mecburi hizmet biter bitmez ya özele geçiyor yada aile hekimi olmaya çalışıyor. Sağlıkta yöneticilik doktorlar için bir nevi mecburi hizmet oldu. 

Meslekte birkaç yılını dolduran hekimler ise aile hekimi olmayı hesaplıyor. Hizmet puanları hesaplanıyor, bir ilin en ucra köşesi dahi hesaba katılıp tercih yapılıyor.Sağlık Müdürlüklerinde şube müdürlüğü yapan doktorlar bugün maaş artı ek ödeme 3 bin-3 bin 500 tl, sağlık grup başkanı 3 bin 500 tl, sağlık müdür yardımcısı 4 bin-5 bin tl arası maaş alırken, aile hekimleri 6 bin lira ila 8 bin 500 lira arasında maaş almaktadır. 

İş yükü az, stresi az olan aile hekimliği çoğu doktor için sağlık müdürlüğü makamından bile daha kıymetli


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması