Doktorlar Böyle Tam Gün'ü İstemiyor..

Tam gün yasasında yapılan yeni düzenlemeyle, üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyelerinin ağzına bir parmak bal çalınmaya çalışılıyor. Hem de sadece İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki öğretim üyelerine…

Doktorlar Böyle Tam Gün'ü İstemiyor..
25 Kasım 2013 Pazartesi 18:42

Tam gün yasasında yapılan yeni düzenlemeyle, üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyelerinin ağzına bir parmak bal çalınmaya çalışılıyor. Hem de sadece İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki öğretim üyelerine…
 
Şöyle ki; yapılan düzenlemede öğretim üyeleri ya kendi hastanesinde ya da özel hastanelerde saat 17’den sonra hasta bakabilecek, ameliyat yapabilecek… Sonra, sonrasını kamu oyuna söylemeye gerek yok. Çünkü,  hekimler çok para kazanıyor imajı verilecek. Aslında yapılan düzenlemede hekim parayı alıyormuş gibi görünmesine karşın, özel hastanede yaptığı işlemin yarı parasını üniversite döner sermayesi alacak, üniversite hastanesinde saat beşten sonra yaptığı işlemin ise, hekim sadece %30’unu alacak… Ancak hasta hekime verdiğini düşündüğü parayla, hekimlerin ne kadar çok kazandığını, ama gözlerinin doymadığını düşünecek. Bir örnek verecek olursak, üniversite hastanesinde 50 TL. olan özel muayenenin sadece 17 TL'si hekime kalırken, vatandaş hekime 50 TL verdim diye düşünecek… Kaldı ki saat beşten sonra yapılacak ameliyatlar için ekip oluşturmak da işin cabası. Özel hastanelerde öğretim üyelerinin saat beşten sonra ameliyat yapmasına imkan veren düzenlemede, hastanelerin kazanması, öğretim üyesinin emeğinin suistimal edilmesi söz konusudur. Yine Ankara, İstanbul, İzmir gibi birkaç şehir dışında çok sayıda özel hastane olmaması, bölümlerdeki sayılı öğretim üyesine özel çalışma imkanı tanıyacak bu da geride kalan öğretim üyeleri ile olan çalışma barışını olumsuz etkileyecektir.
 
Daha öncede söylediğimiz gibi, tam gün yasası demek hekimin ne gözünün ne de ayağının dışarıda olmadığı, sadece çalıştığı kurumda hizmet vermeyi hedeflediği sistem olmalıdır. Öğretim üyesi özel sektöre hizmet veriyorsa, bunun birçok olumsuz sonuçları olacaktır. Öğretim üyesi özel muayene yaparsa, (geçmişte bakanlığımızın da söylediği gibi) hastaların  fark vererek hocaya muayene olabildiği sistem hizmetin alımında adaletsizliğe neden olacaktadır. Ayrıca öğretim üyeleri bu şekilde uygulanacak özel muayene sistemiyle de hasta bakmak istememektedir.
 
Ez cümle, tam gün yasası ile hekimlerin 2000 TL de kalmış maaşları düzeltilmeli, performansa dayalı döner sermayenin içeriğinde ciddi revizyonlar yapılarak, puan üzerinden değil para üzerinden değerlendirme yapılmalıdır. Aynı iş bir yerde 100 puan ama 10TL, başka yerde 100 puan ama 15 TL etmemelidir. İş aynı iştir.
 
Tam güne evet dedik, ama gerçek anlamda tamgün istiyoruz. Birilerinin sesi çıkmasın diye yapılan düzenlemeler sorunları çözmeyecek, aksine kargaşayı, hekim mutsuzluğunu daha da artıracaktır.
 
Yrd.Doç.Dr.Mithat GÜNAYDIN
Samsun Tabip Odası Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.