Doktora Şiddet Bitmiyor!..

Sağlık politikalarını ve şiddeti eleştiren jinekologlar artık doktorların, ‘bana gülümsemedin’ yumruğuna bile maruz kaldığını söyledi. Sağlıkta dönüşüm ve tam gün uygulamalarının hasta-hekim çelişkisini artırdığını söyleyen TJOD Saymanı Doç. Eray Çalışkan, "Sağlıkta kalite sıfıra düşmüştür" dedi.

Doktora Şiddet Bitmiyor!..
20 Mayıs 2013 Pazartesi 10:17

Giderek artan sağlıkta şiddet, 1685 jinekoloğun katılımıyla Antalya’da yapılan 11. Ulusal Kadın Hastalıkları ve Doğum Kongresi’nin de ana başlıklarından biri oldu. Jinekologlar, hem uygulamadaki sağlık politikaları hem de şiddet olaylarından dolayı doktorların mutsuz olduğunu söyledi.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, “Mutlu doktor yok” derken, Derneğin Saymanı Doç. Dr. Eray Çalışkan, cezaların yetersizliğinin doktora şiddeti körüklediğini belirtti. Caydırıcılığı olmayan cezalar yüzünden doktora şiddetin adeta salgın haline geldiğini vurgulayan Doç. Çalışkan’ın yorumu: “Doktora şiddetin yeteri kadar cezalandırılmadığını söylüyorum çünkü aynı suç bir hakim veya savcıya işlendiği zaman 30 aya kadar ceza varken, doktor da kamu görevlisi olmasına rağmen, ona şiddete 10 aya kadar ve ertelenen cezalar veriliyor. Hasta yakınlarının bu vandalist tavrının, caydırıcı ceza olmadığı için bir salgın haline geldiği görülmektedir. Çünkü insanlar sağlık kuruluşlarına, ‘saldırabileceği’ bilinciyle geliyor. İnsanlar konuşabilir, şikayet veya itiraz edebilir yani modern insanın vereceği tepkileri verebilir ancak dürtüleri ile hareket edenlerin yaklaşımı şiddet oluyor.”

“HASTA-HEKİM ÇELİŞKİSİ ARTIYOR” 
Şiddette dezavantajlı kişilerin kadın doktorlar ile aynı yerde 5 yıldan az çalışan hekimler olduğunu ifade eden Çalışkan, şiddetin büyük oranda bilgi yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti, sağlıkta dönüşüm projesi ve tam gün uygulamalarına sahne olan sağlık politikalarını işaret etti. Önemli bir nedenin de sistemin getirdiği eşitsizlik olduğunu vurgulayan Çalışkan, “Şu anki sistemde bir doktora günde 60 hasta veriliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği hasta başına ayrılması gereken muayene süresi 20 dakikadır. Bizde ise bir hastaya yaklaşık 5 dakika düşüyor. Jinekologlar açısından bakarsanız; bir kadının soyunması, giyinmesi, muayenesi, ultrasonu için bu süre yeterli olabilir mi? Yani sağlıkta kalite sıfıra düşmüştür, hasta memnuniyetsizliği arttıkça doktor-hasta çelişkisi artmakta, doktorlar istemedikleri halde bu yükün altına girdikleri için de itiraz ettiklerinde daha az maaşla cezalandırılmaktadır. Aynı zamanda hastalar da ‘Doktor benimle ilgilenmedi, kapısından kovdu’ diye şikayet etmekte ve doktora soruşturma açılmaktadır” dedi.

"DOKTORLAR DA ARTIK HASTALARINI SEVMİYOR"
TJOD Üyesi Opr. Dr. Necati Kaya ise gelinen noktanın doktorlarda negatif motivasyon yarattığını söyledi, “Bizler büyük bir aşkla bu mesleği seçmiş insanlarız. Tüm zorluklarına ve sıkıntılarına rağmen mesleğimizi severek yapmak istiyoruz ancak üzülerek söylüyorum ki doktorlar artık hastalarını sevmiyor, sevemiyor. Çünkü ‘bana niye gülümsemedin’ diye doktora saldıranlar, yumruk atanlar bile var” ifadesini kullandı.

ntvmsnbc
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.