Doktor-müdür Kavgası Bakın Neden Çıkmış

BİNGÖL ŞUBE BAŞKANLIĞI’NDAN DOKTORA YAPILAN DARP İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Doktor-müdür Kavgası Bakın Neden Çıkmış
11 Ağustos 2014 Pazartesi 09:03

SAĞLIK-SEN BİNGÖL ŞUBE BAŞKANLIĞI’NDAN
DOKTORA YAPILAN DARP İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

    Adaklı İlçe Entegre Hastanesi’nde çalışan Hastane Müdürü ve Aile Hekimi arasında 02/08/2014 tarihinde il merkezinde üzücü bir olay meydana gelmiştir. Her ne sebeple olursa olsun, kimden gelirse gelsin ve kime karşı yapılırsa yapılsın şiddete ve kaba kuvvete karşı olduğumuz Şubemizin ve Genel Merkezimizin yapmış olduğu basın açıklamaları, eylemler ve özellikle de 24 Eylül 2011 tarihinde İstanbul – Esenyurt’ta düzenlediğimiz “Emeğe Saygı ve Şiddete Sıfır Tolerans Sempozyumu” açık bir şekilde şiddete ve kaba kuvvete karşı olduğumuzu açık bir şekilde göstermektedir.
Sağlık-Sen Bingöl Şubesi olarak konu hakkında gerekli görüşmeleri ve incelemeleri yaparak aşağıdaki açıklamayı yapmayı uygun gördük:
“02 Ağustos 2014 günü il merkezinde meydana gelen olay, o gün başlayıp o gün biten bir olay olmadığı, öncesinde hastane açılışı esnasında İlçe Hastane Müdürü Murat BECERİKLİ’nin yalnız bırakıldığı, kendisine doktor düzeyinde yardımcı olunmadığı,
Daha sonra Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet YILMAZ’ın Adaklı ilçesine bir ziyarette bulunduğu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vedat SÖYİLER’in İlçe Hastane Müdürü Murat BECERİKLİ’yi arayarak Kalkınma Bakanı Cevdet YILMAZ’ın Adaklı’ya geleceğini, dolayısıyla hastaneye de uğrayabileceğini, hazırlıklı olunmasını ve personelin de görevleri başında olmalarını söylediği,
İlçe Hastane Müdürü Murat BECERİKLİ’nin de hastaneyi son kez kontrol ettiği, çeki düzen verdiği, personele dikkatli ve hazır olmalarını söylediği,
Aile hekimlerin yerinde olmadığını gören Murat BECERİKLİ’nin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vedat SÖYİLER’i aradığı, il dışında olan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vedat SÖYİLER’in telefonunun kapalı olması nedeniyle Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Cihan BULUT’u aradığı, görevleri başında olmayan aile hekimleri hakkında “ne yapayım?” dediği, Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Cihan BULUT’un da “haklarında tutanak tut” dediği, İlçe Hastane Müdürü Murat BECERİKLİ’nin de buna istinaden tutanak tuttuğu,
Tutanak tutulmasından haberdar olan Dr. Mehmet AKSU’nun, İlçe Hastane Müdürü Murat BECERİKLİ’nin odasına girdiği, yüksek sesle bağırarak mobil görevde olduğunu, tutanak tutmaya hakkı olmadığını söylediği, Dr. Mehmet AKSU’nun bu hakaretlerine karşın İlçe Hastane Müdürü Murat BECERİKLİ’nin buna karşılık vermediği, bu durumdan İlçe Kaymakamı ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün haberdar edildiği,
Bu olaydan İlçe Hastane Müdürü Murat BECERİKLİ’nin ailesinin de haber olduğu, İl merkezinde birlikte dolaşırken Dr. Mehmet AKSU’yu gördükleri ve tartışmalardan sonra bu olayın meydana geldiği,
Öğrenilmiştir.
   02/08/2014 tarihinde meydana gelen olayın vuku bulmasından sonra da maalesef halkımızın hiçbir zaman benimsemediği üzücü hadiseler olmuştur. Dr. Mehmet AKSU gazetelerindeki beyanında Dr. Fatih ALICIOĞLU’nu almaya gittiğini söylemiş, ancak yakın çevresine de başka bir amaçla şehir merkezinde olduğunu belirtmiştir.
   Dr. Mehmet AKSU ve ailesinden özür dilemek için hastaneye giden Murat BECERİKLİ ve ailesi yapılan bu beyanatlar sebebiyle hastaneye sokulmamışlardır. Ancak Bingöl halkının feraseti ile olayların büyümesi engellenmiş ve kısa sürede olaylar bitirilmiştir.
Meydana gelen bu üzücü hadise ve sonrasında yaşananlarla ilgili Sağlık – Sen Bingöl Şubesi olarak şu soruların cevabının verilmesinin elzem olduğunu düşünüyoruz:
Aile hekimi Dr. Mehmet AKSU’nun ara sıra izinsiz olarak il dışına çıktığı doğru mudur? Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli aile hekimleri her gün mü yoksa haftanın bazı günleri nöbetleşe mi işe gitmektedirler?
Dr. Mehmet AKSU ve Hastane Müdürü Murat BECERİKLİ arasında yaklaşık bir buçuk ay önce meydana gelen olaydan Halk Sağlığı Müdürlüğü haberdar olmuş mudur? Olmuşsa her iki personel hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Ya da uyarılmışlar mıdır?
   Mobil görev ile ilgili önceden belirlenmiş haftalık ya da aylık bir görev listesi var mıdır? Var ise bir buçuk ay önce meydana gelen olay günü Dr. Mehmet AKSU gerçekten mobil göreve gitmiş midir?
Türk Tabipler Birliği ve bazı vekiller bu olay hakkında hemen basın açıklamaları yapmış, vekiller tarafından konu meclise taşınmıştır. Bu olay ile ilgili açıklama yapanlar, iki hafta önce Karlıova İlçesinde meydana gelen bayan doktorun darp edilmesi olayı ile ilgili herhangi bir açıklama yapmışlar mıdır?
Sağlık – Sen olarak her türlü şiddet ve kaba kuvvete karşı olduğumuzu, ilimizde meydana gelen ve ilimizi ve ilimiz insanlarını huzursuz edecek her türlü davranışın karşısında olduğumuzu belirtiriz.
Geçtiğimiz günlerde 112 ASH’de görevli personellerimiz ile Karlıova Devlet Hastanesi tabibi Dr. Esra YIRTAR ve diğer sağlık personeline yapılan saldırıyı kabul etmemiz mümkün olmadığı gibi Adaklı’da görev yapan Dr. Mehmet AKSU ve Murat BECERİKLİ arasında yaşanan üzücü olayı tasvip etmemiz de mümkün değildir. Yaşanan bu tür olayların son bulmasını diliyoruz.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURURUZ.
Sağlık – Sen Bingöl Şube Başkanlığı 

personelsaglikhaber.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.