Doğum Yapan Sağlık Personeline 2 Yıl Nöbet Yazılamaz..

Hukuk Müşavirliği

Doğum Yapan Sağlık Personeline 2 Yıl Nöbet Yazılamaz..
10 Eylül 2013 Salı 00:28


02/08/2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 6495 sayılı Kanun ile, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışma saat ve usulünün tesbiti” başlıklı 101 inci maddesinde yer alan “doğumdan sonraki bir yıl süreyle” ibaresinin “doğumdan sonraki iki yıl süreyle” şeklinde değiştirildiği belirtilerek, mezkur değişiklik hükümlerinin Kurumumuza bağlı sağlık tesislerinde çalışan personel için nasıl uygulanması gerektiği ve bu değişikliğin kapsamı hakkındaki Kurumumuz Hukuk Müşavirliği yazısı ektedir.

T.C.
Hukuk Müşavirliği

Sayı : 89432283/647.03.01.19/
Konu : Gece nöbeti

HASTANE HİZMETLERİ BAŞKAN YARDIMCILIĞINA
İlgi: 23/08/2013 tarihli ve 163922 sayılı yazınız.

02/08/2013 tarihli ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 6495 sayılı Kanun ile, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışma saat ve usulünün tesbiti ” başlıklı 101 inci maddesinde yer alan “doğumdan sonraki bir yıi süreyle” ibaresinin “doğumdan sonraki iki yıl süreyle” şeklinde değiştirildiği belirtilerek, mezkur değişiklik hükümlerinin Kurumumuza bağlı sağlık tesislerinde çalışan personel için nasıl uygulanması gerektiği ve bu değişikliğin kapsamı hakkında ilgi yazınıza istinaden Müşavirliğimiz görüşü talep edilmesi üzerine konu incelenmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 101 inci maddesi “Günün yirmidört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarının çalışma saat ve şekilleri kurumlarınca düzenlenir. Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Engelli memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.” şeklindedir.

Belirtilen mevzuat hükmü çerçevesinde konu tetkik edildiğinde; doğumdan sonraki gece nöbeti ve gece vardiyası görevinden muafiyet hakkı belirli bir tarihten önce veya sonra doğum yapmış olmak koşulu ile sınırlanmamış olup, mezkur Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten önce veya sonra olunmasına bakılmaksızın ilgili personele doğum tarihinden itibaren iki yıl süre ile gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyeceği mütalaa edilmektedir.

Bilgilerini arz ederim.

Av. Erol DEMİRCİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.