Doğum Fotoğrafçılarına Hastane Kapısı Kapandı

Doğum fotoğrafçılarının başı, hastane prosedürleriyle dertte. Ebeveyn adaylarıyla doğumdan önce bir araya gelip iletişim kuran fotoğraf sanatçıları, bebeğin ilk sinyalleri vermesiyle soluğu hastane kapısında alsalar da, ret cevabıyla karşılaşıyorlar. Hastaneler kendi kadrolu fotoğrafçılarıyla çalışm

Doğum Fotoğrafçılarına Hastane Kapısı Kapandı
24 Eylül 2014 Çarşamba 11:39

Her anne adayı için doğum anı tek kelimeyle bir ‘mucize’ dir. Bebeğini ilk kucağına aldığı saniye hayatın anlamını bulmakla eşdeğer bir anlam taşır çoğu zaman. Kendi canında can bulan, sonsuza dek hep en çok seveceği kalacak olan… Doğum, şüphesiz kutsal bir an…

MUCİZEYİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRMEK ADINA

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte ebeveyn adayları bebeklerinin ilk zamanlarını fotoğraflama konusunda oldukça sabırsız. Anne ve babalar; yeni bir canlının dünyaya geldiği, bambaşka bir enerjisi olan bu mucizevi dakikaları ölümsüzleştirmek ve ömür boyu hatırlamak adına doğum fotoğrafları çektiriyorlar.

SEKTÖRÜN BAŞI HASTANELERLE DERTTE

Başlarda geleneksel zihniyete oldukça ‘aşırı’ gelen bu uygulama, gün geçtikçe popülaritesini artırdı ve adeta bir sektöre dönüştü. Doğum fotoğrafçıları geliştirdikleri özel teknikler, hijyen politikaları ve anne adayıyla kurdukları özel bağ sayesinde profesyonel anlamda kariyerlerinin doruğundalar. Ancak gün geçtikçe gelişen ve kendi bünyesinde istihdam oluşturan bu sektörün, son dönemde hastane politikalarıyla başı dertte.

EBEVEYNLER TEPKİLİ

Özel hastaneler arasında doğum fotoğrafı uygulamasına izin veren kurumlardan birkaçı kendi fotoğrafçılarını tahsis ederek uygulamayı dışarıya kapalı hale getirmiş durumdalar. Bu sınırlamalarla hijyen politikalarına tam manasıyla uyulmasını beklediklerini belirten kurumlar, hem doğum fotoğrafçılarının hem de anne adaylarının fazlasıyla tepkisini çekiyor. Forum sitelerinde ve sanal ortamda konuyla ilgili endişelerini ortaya koyan fotoğrafçı ve ebeveyn sayısı gün geçtikçe artarken; ortada genelgeçer bir kural olmaması, durumu daha da kaotik bir hale sokuyor.

FOTOĞRAFÇIYI ANNE BELİRLEMELİ

Profesyonel fotoğraf sanatçısı Tuba Kıvanç, bu durumun bazı hastanelerinde bizzat başına geldiğini belirtiyor ve ekliyor: “Dışarıdan doğum fotoğrafçısı kabul etmediklerini ve ailelerin yalnızca kurumun kendi tahsis ettiği fotoğrafçılarla çalışmak zorunda olduğunu söyleyerek kapılarını bizlere kapatan hastaneler oldu. Oysa profesyonel fotoğrafçılar doğumdan çok önce anne adayıyla tanışır, anlaşır ve bir strateji belirleyerek bağ kurar. Doğum; anne adayının hem en özel hem de en stresli anı. Böyle bir süreçte yanında son anda tanıştığı biri yerine, tanıdığı bir yüzü görmek istemesi çok doğal.”

SAĞLIK KURULUŞU KOMİSYON ALIYOR

Hastanelerin yalnızca kendi bünyelerinde yer alan fotoğrafçılarla çalışmaları sektörde yer alan profesyoneller tarafından, kurumun kazanılan paradan komisyon alması nedenine bağlanıyor. Kıvanç, “Hiçbir hastanenin doğum fotoğrafçısından komisyon almadığı sürece çalışanını bu kadar kollayacağını zannetmiyorum. Hastaneler doğum meselesini adeta bir rant kapısı haline getirmiş durumda. Hamile odası süsleri ve hediyelik eşyaların satıldığı bölümlerde doğum fotoğrafçılığı opsiyonlu olarak sunuluyor. Mesleğimiz adeta sağlık kurumlarında yeni bir pazar oluşturdu” derken konunun farklı bir boyutunu gözler önüne seriyor.

 ‘Tecrübeli ve uyumlu fotoğrafçı seçilmeli’

Özel hastanelerin dışarıdan doğum fotoğrafçısı kabul etme kararları ne yazık ki net bir kurala bağlanamamış durumda. Doğum Fotoğrafçısı Çiseren Korkut, bu durumun kaotik bir ortama zemin hazırladığını belirtiyor. Korkut, “Sağlık kuruluşlarının doğum fotoğrafçısı konusunda seçici davranmaları elbette en doğrusu. Ancak yalnızca kendi fotoğrafçılarıyla çalışmaları kabul edilebilir bir durum değil. Neticede bizler hijyen konusunda en ince ayrıntıları hesaplayan profesyonelleriz. Bu noktada Medical Park’ın uygulaması bence tüm hastanelere örnek teşkil etmeli. Çünkü fotoğrafçıyı denetleyen, hakkındaki bilgileri dosyaya aktaran profesyonel bir yaklaşımları var. Doğum anında ambiyansa uyum sağlayacak, tecrübe sahibi ve mutlaka anneyle iletişim kurabilecek bir fotoğrafçı tercih edilmeli” sözleriyle profesyonel yaklaşımın önemine dikkat çekiyor.

Doğum odasına dışarıdan fotoğrafçı almayız

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Emsey Hastanesi’nin yetkilileri yalnızca kadrolu fotoğrafçılarıyla çalışma yönünde bir prosedür izlediklerini doğruladı. Böyle bir karar almalarındaki en önemli nedenin; hasta odasına dışarıdan gelen, tecrübesini ve hijyen hassasiyetini bilmedikleri kişiyi almamak olduğunu belirten doktorlar; anne adaylarının taleplerini karşılamak adına kendi kadrolu fotoğrafçılarını çalıştırdıklarını belirtti.
BUGÜN GAZETESİ 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.