Doğudaki Sağlıkcılara Yüksek Ücret

Bazı haber sitrelerinde 2015 programında özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde büyük sorun olan tecrübeli öğretmenlerin bölgede kalması teşvik edileceği yönünde haberler yer almaktadır. Peki doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapan sağlık çalışanlarına neden düzenleme yoktur?

Doğudaki Sağlıkcılara  Yüksek Ücret
05 Kasım 2014 Çarşamba 09:14

2015 programında ayrıca özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde büyük sorun olan tecrübeli öğretmenlerin bölgede kalmasının teşvik edileceği dile getirilmektedir. Özellikle mevcut çözüm süreci ile birlikte yürütülmesi düşünülen yeni düzenlemeye göre deneyimli öğretmenlerin dezavantajlı bölgelerde ve okullarda uzun süreli çalışmasının özendirilmesi amacıyla ücretlerde farklılaşmaya gidileceği belirtilmektedir.

Sağlık Bakanlığıda yeni bir çalışma yaparak 2015 yılı programına Doğu ve Günmeydoğu illerinde büyük sorun olan tecrübeli doktor ve diğer sağlık çalışanlarının bölgede kalmasını teşvik etmelidir. Var olan sistemde özellikle Doktorlar devlet hizmeti yükümlülüğü gibi zorunlu olarak bölgelere gönderilerek çalıştırılmaktadır.

doğu ve güneydoğu bölgelerinde zor şartlarda çalışan diğer sağlık çalışanları da zor şartlarda çalışmaktadır. Sağlık Bakanlığında, personel dağılımında dengesizlikler hat safhadadır. Sağlık Bakanlığı Kalkınmada öncelikli bölgelerde görev yapan sağlık çalışanlarına bu bölgeleri cazip hale getirmelidir. Bu konuda ücretlerde farklılaştırmaya gitmelidir. Kalkınmada öncelikli bölgelere yüksek ücretlerle veraber tecrübeli sağlık çalışanlarının gelmesi sağlanmalıdır.

Kalkınmada öncelikli bölgelerde ücret yüksek olduğu takdirde bu bölgelere talep fazla olacaktır. Kalkınmada öncelikli bölgelerde kiralar 800-1300 TL arasındadır. Bu bölgelerde alışverişin maliyeti daha yüksektir. Bu bölgelerde enflasyon daha fazladır. Sosyal imkanlar yok denecek kadar azdır. Sağlık çalışanları bu bölgeden kaçmak için her türlü yolları denemektedir. Sağlık çalışanlarının aldığı para ancak kira giderlerini karşılamaktadır. Sağlık bakanlığı kalkınmada öncelikli bölgelerde görev yapan sağlık çalışanlarından nasıl verim bekleyebiliyor.

Sağlık Bakanlığı yapmış olduğu düzenlemelerde Sağlık Müdürü, Halk Sağlığı Müdürü, Hastaneler Birliği Genel sekreteri, Müdür Yardımcıları, şube müdürleri, daire başkanları, sözleşmeli uzman, hasta bakım hizmetleri müdürü, idari hizmetler müdürüne yüksek oranda maaş vererek vererek sağlıkta dönüşüm yapmış sayılamaz.

Objektif şartlarda herhangi bir kıstas olmadan hak etmeden yüksek ücretlerle görevlendirme yaptığın idareciler ve uzman statüsünde çalışanlar hallerinden memnunlar. Memnun olan bu kitlenin memnuniyeti kaliteli ve verimli bir sağlık hizmeti sunumu için yeterli olmadığını düşünüyoruz.

Sağlık çalışanları geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Kalkınmada öncelikli bölgelerde çalışan sağlık çalışanları daha çok geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Kalkınmada öncelikli bölgelerde çalışan sağlık çalışanlarına da ücret farklılaştırılması 2015 yılı programında yer almalıdır.

Sağlıkta yetkili olduğunu ve en çok üye yapısına sahip olduğunu belirterek göğsünü her ortamda kabartan sağlık sen neden bu gibi önemli konulara değinmez bilinmez. Sayısal çoğunluğu ile yetkiyi bu sendikaya veren sağlık sen üyelerine bu soruyu sormak gerek. Sağlık sen üyelerine soruyoruz. Sadece sayısal olarak çoğunluk oluşturmak için mi bu sendikada üyesiniz?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.