DOÇENTE VERİLEN CEZAYI KURUL İPTAL ETTİ ..

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görevli Yrd. Doç. Dr. Özge Saraçlı'ya, öğretim üyesi arkadaşlarını Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer ile görüşmeye davet ettiği gerekçesiyle verilen 'aylıktan kesme cezası', üniversite disiplin kurulunca iptal edildi.

DOÇENTE VERİLEN CEZAYI KURUL İPTAL ETTİ ..
11 Eylül 2015 Cuma 12:48

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görevli öğretim üyeleri, yeterli sayıda acil tıp öğretim üyesi ve acil tıp uzmanı bulunmaması nedeniyle, diğer branşlardaki proföser, doçent ve yardımcı doçentlerin de acil serviste nöbet tutmaları yönündeki senato kararına itiraz etti. Senatonun 27 Nisan 2015 tarihli kararıyla kendi bölümleri dışında acil nöbeti tutmaya zorlanan öğretim üyelerinden Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda görevli Yrd. Doç. Dr. Özge Saraçlı, öğretim üyesi arkadaşlarına e-posta göndererek, konuyu Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer ile görüşmeye davet etti.

Yrd. Doç. Dr. Saraçlı'nın 4 Mayıs'ta, "Çarşamba öğlen 12.00'de acil servis nöbetleri ile ilgili görüşme yapmak üzere (cübbelerimizle birlikte) rektörlük önünde buluşmaya tüm öğretim üyelerimiz davetlidir. Hepinizi bekliyoruz" yazılı e-postasını alan 80 kadar öğretim üyesi, rektörlük binası önünde buluştu. Öğretim üyeleri, Rektör Prof.Dr. Özer'in binadan ayrılması üzerine ilgili rektör yardımcılarıyla konuyu görüştü.

Tıp Fakültesi Dekanlığı, öğretim üyelerini Rektör Prof. Dr. Özer ile görüşmeye davet eden Yrd. Doç. Dr. Saraçlı'ya 1/8 oranında aylıktan kesme cezası verdi.

Yrd. Doç. Dr. Saraçlı, Tıp Fakültesi Dekanlığı Disiplin Kurulu'na dilekçe ile başvurarak cezaya itiraz etti. Tıp Fakültesi Dekanlığı Disiplin Kurulu çoğunluk sağlanamaması nedeniyle toplanamayınca konu Üniversite Disiplin Kurulu'nda görüşüldü. Kurul, söz konusu cezanın kurumun yetkili disiplin kurulu kararı alındıktan sonra ilgili yönetmelik gereği disiplin amiri olan dekan tarafından verilebileceğini belirtti. Kurul, disiplin kurulu kararı olmaksızın disiplin amirince verilen aylıktan kesme cezasını, yetki ve şekil yönünden hukuka aykırı bularak iptal etti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.