Doçent Doktor Nasıl Emekli Olur?..

657'e tabi doktor olmakla birlikte doçent unvanına haiz olanın emekliliğe hak kazanımı nasıl olur?

Doçent Doktor Nasıl Emekli Olur?..
24 Ocak 2014 Cuma 15:07

Konu: emeklilik yaş ve ek gösterge

Üniversiteye bağlanmış devlet Hastanesinde Doçent ünvanına haiz uzman doktor olarak çalışıyorum.

Emeklilik yaşı 65 mi yoksa 67 mi olur. Emekli maaşı ve ikramiyesi uzman doktor olarak mı, yoksa doçent olarak mı hesaplanır? Teşekkürler...

Doçent unvanına haiz uzman doktorun emeklilik kazanımı nasıl olur? Yazımızda bu konuyu izah etmekteyiz.

2914 sayılı Üniversite Personel Kanunu 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa tabi üniversite öğretim elamanlarının aylık, ödenek ve sair özlük haklarını kapsamaktadır. Bu kanuna tabi görev yapmayanlar ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olurlar.

2914 sayılı Üniversite Personel Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundan farklı olarak ek gösterge ve makam tazminatı göstergelerini belirlemiştir.

Bu ek gösterge ve makam tazminatı göstergesinden faydalanmak, Devlet Üniversitelerinde öğretim üyeliği görevini yapmak suretiyle olacağını söyleyebiliriz.

Açık ifade ile 657 sayılı Kanuna tabi Sağlık Hizmetleri Sınıfında Uzman Doktor olan ve Doçent ünvanını alan bir kişi 2914 sayılı Kanuna göre Öğretim Üyesi olarak emekli olamaz. 2547 ve 2914 sayılı Kanunlara göre Doçent olarak görev yaparlarsa, bu şekilde öğretim üyesi olarak emekli olabilirler.

Bu durumda;

Ek gösterge 657 sayılı Kanuna göre 1 inci derece olmak koşuluyla 3600 olacak ve makam tazminatı olmayacak,

Yaş haddi, genel olarak 65 yaşın doldurulduğu tarih olacak, 67 yaşın doldurulduğu tarih olmayacak,

Emekli maaşı, emekli ikramiyesi Doktor olarak hesaplanacak, Doçent olarak hesaplanmayacak,

30 yıl hizmet yapmış Uzman Doktor ile 2547 sayılı Kanuna tabi olarak görev yapan Doçent in emekli aylık ve ikramiye tutarları;

UZMAN DOKTOR EMEKLİ AYLIĞI--- EMEKLİ İKRAMİYESİ

3150 TL. ----------84782 TL.

DOÇENT EMEKLİ AYLIĞI -----EMEKLİ İKRAMİYESİ

2150 TL. 77621 TL.

ASLINDA NE OLMALI?

Konunun mevzuatı böyle olmakla birlikte, 2547 ve 2914 sayılı Kanunlara göre öğretim üyesi olarak görevli olmayan ancak, zor sınavlar neticesinde DOÇENT ünvanını kazanmış olanların da emeklilik öncesi ve emeklilik sırasında Öğretim Üyesi olan Doçentlerle eşit olması gerektiğini değerlendirmekteyiz. Ancak mevzuat değişmediği sürece bu konuda yapılabilecek bir şey yok.

MEMURLARNET
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.