Diyarbakır'dan Sağlıkta Şiddet Son Bulsun Çağrısı

SAĞLIK SSEN

Diyarbakır'dan Sağlıkta Şiddet Son Bulsun Çağrısı
 Ülkemizde 2002 yılında Sağlıkta Dönüşüm programıyla beraber Sağlık Çalışanlarının iş yükü Avrupadaki meslektaşlarına göre  Altı kat artmıştır. Sağlık çalışanları ağır ve yorucu çalışma koşullarına rağmen övgüyü hakederken  yanlış sağlık politikaları nedeniyle şiddete maruz kalmaktadırlarSağlık sistemindeki bütün aksaklıkların sorumlusu olarak  maalesef sağlık çalışanları gösteriliyor.Sağlık Çalışanlarıyla vatandaş karşı karşıya getiriliyor.
      SAĞLIK-SEN olarak 24 Eylül 2011 tarihinde “EMEĞE SAYGI ,ŞİDDETE SIFIR TOLERANS”sempozumunu düzenleyerek Sağlıkta şiddetin boyutları ve çözümüne yönelik öneriler tartışıldı.
   Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet ve hakaret maalesef artık rutin bir hal almıştır.Sağlıkta şiddete Acil servislerden sonra en fazla  ambulanslarda görevli sağlık çalışanları maruz kalmaktadır.Hastaya ulaşmaya çalışan ambulans şoförü korna çaldığı için dövülmekte,hastaya müdahale eden sağlık çalışanları saldırıya uğramakta ve aile hekimleri istenilen ilaçları yazmadıkları için  hakarete uğramaktadırlar.Geçtiğimiz günlerde Dicle Üniversitesi Hastanelerinde Zeynep CEYLANTEKTAŞ hemşire arkadışımız darp edildi,Bir ay önce Eğitim ve Araştırma hastanesinde çalışan Nöroloji Uzm.Dr Rodi SARIPOLAT yoğun bakımda saldırıya uğradı.En son olarakta Diyarbakır Eğitim-Araştırma Hastanesi Onkoloji servisinde çalışan hemşire Aydan KAÇAR arkadaşımız saldırıya uğramıştır.Sağlık-sen olarak çalışanlarımızın herzaman yanlarında olduğumuzu belirterek bu çirkin olayları kınıyoruz ve takipçisi olacağız.
          Sağlık-Sen olarak çözüm önerilerimizi maddeler halinde belirtiyoruz
1- 82 bin metrekare kapalı alana sahip Diyarbakır Eğitim-Araştırma Hastanesinde acilen kamera sistemine geçilmelidir
2- Güvenlik görevlilerinin sayısının ve işlevselliğinin artırılması 
3- Çalışana yapılan saldırılarda idare konuya hukuk ve adalet ölçüsünde yaklaşmalı, konuyu asla ve asla örtbas etmeye çalışmamalıdır.
4- Şiddetin son bulması,tekrar yaşanmaması için ivedilikle caydırıcı cezai yaptırımların uygulanması gerekmektedir.


5- Hasta ziyaretleri konusunda radikal kararlar alınmalıdır.
6- Şiddet olaylarının önlenmesi ve sürecin yönetilmesi için özel birimlerin oluşturulması.
7- Eğitim ve öğretim kurumlarında Şiddet olgusunu yok edecek önlemler müfredata alınmalıdır.
     Bu tür saldırılar,24 saat kesintisiz,özverili ve kutsal bir görevi ifa eden sağlık çalışanlarının motivasyonunu ve çalışma huzurunu bozmaktadır.Sağlık-Sen olarak artık bu saldırıların son bulmasını istiyoruz
                                                                       Eşref ENSARİOĞLU
                                                                     Sağlık-Sen Diyarbakır Şubesi
                                                                     Başkan YardımcısıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması