Diyarbakır’ Da Ağız Diş Taraması Ve Flor Vernik Uygulaması

Diyarbakır’ da Ağız Diş Taraması ve Flor Vernik Uygulaması

Diyarbakır’ Da Ağız Diş Taraması Ve Flor Vernik Uygulaması
29 Kasım 2014 Cumartesi 10:09

 Diyarbakır’ da Ağız Diş Taraması ve Flor Vernik Uygulaması

Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun 2014-2017 Stratejik Planı kapsamında 2014-2015 eğitim öğretim yılında 81 ilimizde bulunan 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencilerinden başlamak üzere yılda 2 kez flor vernik uygulamasının başlatılması, öğretmenlere, ebeveynlere, öğrencilere yönelik  ağız ve diş sağlığı farkındalık eğitimlerinin yapılması ayrıca ağız ve diş sağlığına dair tarama programlarının yapılması planlanmıştır.

İlimizde de bu uygulamaların başlangıcı olarak, 20 Kasım 2014 Tarihinde Anasınıfı öğretmenlerine yönelik bilgilendirme ve farkındalık eğitimi yapıldı. Vehbi KOÇ İlkokulu Toplantı Salonunda gerçekleştirilen eğitimde Okul öncesi anasınıfı öğretmenlerine ve Müdürlüğümüz Koruyucu Flor Vernik Uygulaması Eğitim Ekibine Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Çoruh Türksel DÜLGERGİL tarafından bilgilendirme yapıldı.

21 Kasım 2014 tarihinde ise Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ve Sur İlçe Kaymakamlığı işbirliği ile İlimiz Merkez Sur İlçesi Ziya Gökalp İlkokulu ve Cumhuriyet İlkokuluna bağlı Sur İlçe Kaymakamlığı bünyesindeki Sur Ana Çocuk Eğitim Merkezleri (SAÇEM) Anasınıfları ile Merkez Zübeyde Hanım Anaokulu’ndaki öğrencilere Ağız Diş Taraması ve Koruyucu Flor Vernik Uygulaması yapıldı. Ayrıca Sur Kaymakamlığı Kadın Eğitim Merkezindeki mesleki eğitim gören 70 kadın kursiyere Ağız Diş Taraması yapıldı. Prof. Dr. Çoruh Türksel DÜLGERGİL de ağız diş taraması eğitim ekibimizle beraber çalışmalarımıza aktif olarak katılarak çocuklara oyunlar eşliğinde flor vernik uyguladı. Sur Kaymakamı Sayın Memduh TURA’ nın eşi Sayın Gül İLHAN TURA Hanımefendi ve Halk Sağlığı Müdür Yardımcımız Dr. İnci SOBİ YAVAŞ da uygulamanın açılış programında Prof. Dr. DÜLGERGİL’ den bilgi alarak yapılan uygulamaları yakından izlediler. Ayrıca Sayın Tura ve Sayın YAVAŞ, tarama ve uygulama programındaki çocuklarla ilgilenmeyi de ihmal etmediler. Prof. Dr. DÜLGERGİL burada yaptığı açıklamada; Koruyucu Flor Vernik Uygulamasının önemine değinerek uygulamanın çok basit olduğunu ayrıca özellikle çocuklarımızda süt dişlerindeki çürümeleri önemli ölçüde engellediğini, yeni başlayan çürüklerin gerilemesine yardımcı olduğunu belirterek çok büyük masraflar ve zaman kaybına neden olan tedavilerden önce koruyucu hekimlik uygulamalarının gerekliliğine dikkat çekti. Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden bir grup öğrenci de programa katılarak eğitim faaliyetlerinde yer aldılar.

Ayrıca 22 Kasım “Diş Hekimliği Günü”, “Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” dolayısıyla Ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekmek, toplum farkındalığı oluşturmak amacıyla Sur Kaymakamlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kadın Eğitim Merkezindeki mesleki eğitim gören 70 kadın kursiyere ağız diş taraması yapılarak  dişlerin doğru ve düzenli bir şekilde fırçalanması, diş ipi kullanımı ve koruyucu ağız ve diş sağlığı konularında bilgilendirme yapıldı. Okullarda ise ‘’Sağlıklı Bir Yaşam Ağız ve Diş Sağlığı ile Başlar’’ teması ile bez afişler asılarak günün ve haftanın önemi vurgulandı.

Prof. Dr. Çoruh Türksel DÜLGERGİL’ e çalışmalarımıza verdiği değerli katkılarından dolayı Müdürlüğümüzce bir teşekkür plaketi verildi.

  Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü

                                                                                              Toplum Sağlığı Şubesi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.