Diyaliz Eğitimleri Hakkında Açıklama

SAĞLIK BAKANLIĞI

Diyaliz Eğitimleri Hakkında Açıklama
20 Kasım 2015 Cuma 20:23

Sayı    : B.10.0.THG.0.14.00.01- 20461 06/05/2011 
Konu  : Diyaliz Eğitimi
…………VALİLİĞİ
(İl Sağlık Müdürlüğüne)
İlgi:10.08.2010 tarih ve 32226 sayılı yazımız,
İlgi de kayıtlı yazımız ile, 18.06.2010 tarih ve 27615 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe konulan Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmelikte, diyaliz eğitimi ve sertifikalandırma ile ilgili yapılan yeni düzenlemelere ilişkin aşağıda yer alan açıklamalar yapılmıştır. 
a) Diyaliz eğitimine katılan personelin eğitim için ayrılış ve başlayış yazıları, sertifika işlemlerine esas olmak üzere Müdürlüğünüzde muhafaza edilmesi gerekmektedir.
b) İlgi sayılı yazımızın ( e ) maddesinde belirtilen, Sertifika almaya hak kazanan personel için, yazımız ekinde bir örneği gönderilen “Sertifika Numara Talep Formu” (Ek-3) nda yer alan bilgiler eksiksiz doldurularak orijinal iki nüsha halinde Bakanlığımıza gönderilerek sertifika numarası talep edilecek ve Bakanlıkça belirlenen sertifika numaralarının yer aldığı formun bir örneği ilgili müdürlüğe iade edilecektir.
c) 05.07.2005 tarih ve 25866 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu, Sağlık Personelinin Tazminat ve Çalışma Esaslarına Dair Kanun, Devlet Memurları Kanunu ve Tababet ve ŞuabatıSan'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun ile Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Ek 6 ncı maddesinde, “Devlet hizmeti yükümlülüğünü yapmakta olan personel, mazeret ve zorunlu haller dışında başka yere atanamaz. Ancak deprem gibi olağanüstü hallerde geçici olarak bir ayı aşmamak üzere görevlendirilebilir.” Hükmü yer aldığından, Devlet Hizmet Yükümlüsü olarak görev yapan personelin diyaliz eğitimine katılmaları uygun görülmemektedir.
d) Güncellenen diyaliz eğitim merkezlerinin listesi ekte gönderilmiştir.
e) İlgi sayılı yazımızın ( k ) maddesinde belirtilen, Sınavda başarılı olan sertifika sahiplerinin sertifikaları üzerine İl Sağlık Müdürü veya yetkilendireceği Müdür Yardımcısı tarafından Resertifikasyon sınavı tarihinden itibaren yedi yıl süre ile uzatıldığını belirten şerh düşülerek onaylandıktan sonra (Örneğin; “25/10/2009 Tarihinden İtibaren Yedi Yıl Geçerlidir.”) süre uzatımı yapılan sertifika sahiplerinin bilgilerinin doldurulacağı “Resertifikasyon Sınav Sonuç Listesi” (Ek-8) yenilenerek ekte sunulmuş olup, forma gerekli bilgiler işlenerek Bakanlığımıza bildirilecektir.
Bilgilerinizi ve gereği ile ilgililere tebliğini önemle rica ederim.
   
         Prof. Dr. İrfan ŞENCAN 
                                                                                                       
Bakan a.
               
Genel Müdür V.
EK: Form Örnekleri (3 sayfa)
DAĞITIM
Gereği :
81 İl Sağlık Müdürlüğü 

Ek için tıklayınız.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.