Dişhekimleri Kur’a Yoluyla Atanacak...

Dişhekimleri kur’a yoluyla atanacak

Dişhekimleri Kur’a Yoluyla Atanacak...
11 Temmuz 2012 Çarşamba 15:25

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6354 Sayılı Kanun ...
 
Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6354 Sayılı Kanun TBMM’nin 4.7.2012 tarihli oturumunda kabul edildi.

Dişhekimleri Kur’a Yoluyla Atanacaklar

663 Sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmündeki Kararnamede Dişhekimlerinin kamu kurum ve kuruluşlarına atamalarının sınavla olacağı yer almıştı. Bu Kanunun 7. Maddesi ile yapılan değişiklikle dişhekimlerinin eskiden olduğu gibi kur’a yoluyla atanmaları kabul edilmiştir.


Ağız ve Diş Teknikerliğine İlişkin İş ve İşlemleri Son Beş Yıl İçinde En Az Toplam Bir Yıl Süre Aranılacak

1219 Sayılı Kanunun geçici 7. Maddesinde; “bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte ağız ve diş teknikerliğine ilişkin iş ve işlemleri en az bir yıldan beri yürütmekte olup en az lise seviyesinde eğitimi bulunanlardan…”    ibaresi,  kabul edilen bu Kanunun 22. Maddesinin (b) bendinin ikinci fıkrası ile; “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ağız ve diş teknikerliğine ilişkin iş ve işlemleri son beş yıl içinde en az toplam bir yıl süre ile yaptığını belgeleyen ve en az lise seviyesinde eğitimi bulunanlardan” şeklinde değiştirilmiştir.

Bu değişiklikle, geriye doğru 5 yıl içinde en az bir yıl çalışma koşulu getirilerek çalışanlar adına olumlu bir kazanım sağlanmıştır.

6354 Sayılı Kanun, Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. 

Kanun metni için tıklayınız… 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.