Diş Teknisyenleri İki Başlılık İstemiyor

İzmir Diş Teknisyenleri Odası Başkanı Tarık Yıldızhan, üyelerinin sorunlarına yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, sektörel bazda yapılan dernek çalışmalarını eleştirdi.

 Diş Teknisyenleri İki Başlılık İstemiyor
22 Mayıs 2016 Pazar 11:58

 İzmir Diş Teknisyenleri Odası Başkanı Tarık Yıldızhan, üyelerinin sorunlarına yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, sektörel bazda yapılan dernek çalışmalarını eleştirdi.
5362 sayılı kanuna göre İzmir'de sektörün tek resmi ve yetkili mercisinin Diş Teknisyenleri Odası olduğunu hatırlatan Yıldızhan, "Biz meslektaşlarımıza sosyal hizmetler vermeyi hedefleyen derneklere destek vermeye de hazırız. Ancak sektörde iki başlılığa da müsaade etmeyiz. Gerek mesleki eğitim gerekse sosyal faaliyetlerle üyelerine önemli hizmetler veren odamız, resmi platformlarda meslektaşlarımızı temsil eden tek kuruluştur" diye konuştu.
ODANIN ÇALIŞMALARI
Diş protez sektöründe faaliyet gösteren işletmelere yönelik örnek çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten İzmir Diş Teknisyenleri Odası Başkanı Tarık Yıldızhan "Odamız 1991 yılından bu yana sektörde bulunan esnaf ve sanatkar işletmelerini çatısı altında toplamaktadır. Odamız faaliyetleriyle üyelerine rehberlik etmekte, sektörün önünü açmaya çaba göstermektedir" diye konuştu.
Toplum sağlığını doğrudan ilgilendiren bir meslek kolunu icra ettiklerini hatırlatan Yıldızhan, 'Bu nedenle çalışmalarımızı özellikle sağlık alanında yoğunlaştırdık. İzmir'de de bir Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin kurulmasına, meslek hastalıklarına ilişkin eğitim programlarının düzenlenmesine ve personellerimizi çalışma belgesi sahibi yapmaya yönelik çalışmalara öncelik vermekteyiz. Bu çalışmaları resmi kurumlarla işbirliği altında yürütüyoruz. Çalışmalarımıza en büyük katkıları İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği veriyor. Birlik Başkanı sayın Zekeriya Mutlu her zaman en büyük destekçimiz olmaktadır" dedi. Yıldızhan, "Oda üyelerine ve yanlarında çalışanlara yönelik eğitimleri Türk Diş Hekimleri Birliği ve Sağlık Müdürlüğü Ağız Diş Sağlığı Şubesi ile birlikte organize ediyoruz. Eğitimlerle, sektör çalışanlarımızı meslek hastalıklarına karşı bilinçlendirecek, ve tedavi metotlarını aktaracağız" diye konuştu.
MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİ
İzmir Diş Teknisyenleri Odası Başkanı Tarık Yıldızhan, "Bunun yanında ülke genelinde sadece Ankara, İstanbul ve Zonguldak'ta bulunan Meslek Hastalıkları Hastanesi'nin İzmir'de de kurulması için Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler yapıyoruz. Ayrıca sektörde büyük sıkıntı yaratan Çalışma Belgesi sorununu da çözmeye çalışıyoruz. Bu amaçla Türkiye'nin diğer illerindeki oda başkanlarıyla birlikte ortak hareket ediyor, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile çalışmalarda bulunuyoruz. Sektörde alaylı olarak tabir ettiğimiz çıraklıktan yetişmiş elemanlarımızı yok sayamayız. Onların tecrübelerinden yararlanmak ve çalışmaları önündeki engelleri kaldırmak için bu sorunu en kısa sürede çözeceğiz" dedi.
RESMİ MERCİİ ODA
Bir süredir İzmir'de Diş teknisyenleri Derneği'nin kurulmasına yönelik çalışmaların yapıldığı yönünde duyumlar aldıklarını da kaydeden Yıldızhan, "Odamız İzmir'de meslektaşlarımızın bağlı bulunduğu tek resmi kuruluştur. 5362 sayılı Esnaf Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'na göre işlevini yürütmektedir. İzmir Diş Teknisyenleri Odası, kanunlar çerçevesinde sektörün ihtiyaçlarını giderecek, birlik ve beraberliği sağlayacak tek resmi ve yetkili merciidir. Dernekler bizim yan kuruluşumuz olabilir. Biz derneklere karşı değiliz. Sektörü ileri taşıyacak, meslektaşlarımızın gelişimini ve iş hacmini artıracak çalışmalara her türlü desteği vermeye de hazırız. Ne var ki bize bilgi verilmeden, odamızı dışlayarak bazı çalışmalar yapılmaktadır. İzmir'de diş teknisyenlerinin böyle bir oluşuma ihtiyacı yoktur. Dernekler sosyal dayanışma ve yardımlaşma çalışmalarının ötesine geçemez. Oysa Odamız eğitim, sosyal ve ekonomik alanlarda üyelerine önemli hizmetler üretmektedir. Üyelerimizin karşılaştığı her sorunda müracaat edecekleri tek resmi merci odamız olacaktır. Üyelerimiz her türlü sıkıntılarını bize aktarmalı çözüm yönünde elele çaba harcamalıyız. Tüm üyelerimizi odamıza sahip çıkmaya davet ediyor, camia içinde birlik ve beraberliğin korunmasına özen gösterilmesini, farklı dernek ve kuruluşlardan gelecek söylemlere itibar edilmemesini istiyoruz" şeklinde konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.