Diş Sağlığı Hizmetlerinde “10 Gün” Şartını Ertelendi

SGK ile sözleşmesiz serbest diş hekimleri veya sağlık kuruluşlarına yapılan diş sağlığı hizmetlerine ilişkin sevklerde, tedavi bedelinin ödenmesi için vatandaşın 10 gün içinde tedaviye başlaması şartı 31 Temmuz’a kadar ertelendi

Diş Sağlığı Hizmetlerinde “10 Gün” Şartını Ertelendi
27 Kasım 2015 Cuma 15:28

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kamu ve üniversite hastanelerinde sağlanamayan ağız ve diş sağlığı hizmetleri nedeniyle sözleşmesiz serbest diş hekimleri ve sağlık kuruluşlarına sevklerde, tedavi bedellerinin ödenmesi işlemi sırasında vatandaşların mağdur olmaması için harekete geçti. SGK, geri ödeme için, vatandaşların sevk tarihinden itibaren 10 gün içinde tedaviye başlamaları gerektiği yönündeki düzenlemeyi 31 Temmuz’a kadar uygulamayacak.

 

SGK Sağlık İşleri Daire Başkanı Hasan Çağıl imzasıyla sosyal güvenlik il müdürlüklerine gönderilen yazıda, genel sağlık sigortalısı ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin SGK ile anlaşmalı sağlık hizmeti sunucularında sağlanamayan ağız ve diş sağlığına yönelik tedavileri 29 Mart 2010 tarihli Genelge hükümleri doğrultusunda Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık hizmet sunucularınca sevk edilmek suretiyle SGK ile sözleşmesiz serbest diş hekimlikleri ile sağlık kurum veya kuruluşlarında sağlandığı anımsatıldı. Yapılan sevklere istinaden kişilerin kendi tercihleri doğrultusunda SGK ile sözleşmesiz serbest diş hekimlikleri ile sağlık kurum veya kuruluşlarına herhangi bir süreye tabi olmaksızın müracaat ettikleri ve tedavi bedellerine ilişkin faturaları ilgili  sosyal güvenlik il müdürlüğüne teslim ettiği belirtilen yazıda, şahıslara “Diş Provizyon Sistemi” üzerinden tedavinin bedelinin ödendiği kaydedildi.

 

Yazıda, sevklerde sağlık hizmeti sunucularına müracaat için herhangi bir süre kısıtlamasının olmamasının tedavinin gecikmesine sebep olduğu ve bu gecikmenin de bazı durumlarda tedavinin şeklinin değişmesine veya ilave tedaviye gereksinim duyulmasına neden olduğu belirtilerek, bu sürenin 10 günle sınırlandırıldığı, kişilerin konuyla ilgili bilgilendirilmemesi nedeniyle de tedavi bedelinin ödenmesinde sorun yaşandığı ifade edildi.

 

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığına, sevki yapılan kişilere sevk tarihinden itibaren 10 gün içinde tercih edecekleri sağlık hizmeti sunucusuna müracaat ederek tedaviye başlamaları gerektiği yönünde uyarı yapılmasına ve buna ilişkin duyurunun tabela şeklinde duvara asılmasına yönelik yazı gönderildiği dile getirildi.

 

Ancak Sağlık Bakanlığının bu duyuruyu yapılmamış olması nedeniyle vatandaşların mağdur olmamalarını teminen, tedavi bedellerinin ödenmesi esnasında bu düzenlemenin 31 Temmuz 2011 tarihine kadar dikkate alınmaması gerektiği bildirildi. Yazıda ayrıca sevke esas tedavinin tamamlanması uzun sürebileceğinden 10 iş gününün belirlenmesinde fatura tarihinin bu süreden uzun olduğu durumlarda fatura tarihi yerine sevkle gidilen sağlık hizmeti sunucusuna müracaat/tedaviye başlama tarihinin dikkate alınması gerektiği kaydedildi.

 

Katkı paylarına açıklık getirildi

SGK ayrıca, sevk alarak SGK ile sözleşmesiz serbest diş hekimlikleri ile sağlık kurum veya kuruluşlarında yaptırılan protez bedellerinin ödenmesi esnasında Sağlık Uygula Tebliği (SUT) hükümleri doğrultusunda ağız protezi katılım paylarının tahsil edilmesi gerektiğini bildirdi.

 

Katılım paylarının Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık hizmeti sunucuları tarafından tahsil edildiği düşüncesiyle ilgilerden alınmadığı veya ödemeden mahsup edilmediği belirtilen yazıda, SUT’taki “katılım payı” başlıklı madde anımsatıldı.

 

SUT’taki, “Kurumla sözleşmesiz; serbest diş hekimlikleri ile sağlık kurum veya kuruluşlarında yaptırılan ağız protezi katılım payları, sosyal güvenlik il müdürlüklerince/ sosyal güvenlik merkezlerince ödeme aşamasında kişilerden tahsil edilir” hükmüne yer verilen yazıda, “Bu nedenle; Kurum zararına sebebiyet verilmemesini teminen Kurumumuzla sözleşmesiz serbest diş hekimlikleri ile sağlık kurum veya kuruluşlarında yapılan protez bedellerinin ödenmesi esnasında SUT hükümleri doğrultusunda ağız protezi katılım paylarının tahsil edilmesi gerekmektedir” denildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.