Diş Protez Teknisyenleri Köle Değildir...

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcılığı tarafından yayınlanan 2013/1 sayılı genelge ile diş protez teknisyenlerinin günlük iş miktarları yeniden düzenlenmiştir.2010 yılında yayınlanmış bir önceki genelgeye göre iş yükleri yüzde 160 lara varan oranlarda arttırılmıştır.

Diş Protez Teknisyenleri Köle Değildir...
27 Şubat 2013 Çarşamba 21:14

Örneğin diş ilavesi işlemleri tek çene için( alçı dökme, uygun diş seçimi, dişleri sabitleyerek soğuk akril tepimi, akril polimerizasyonu, tesviye ve polisaj) önceden 68 dakikada yapılması istenirken bu süre yeni genelge ile 28 dakikaya çekilmektedir. Bölümlü protez işlemleri tek çene için( ölçü dökümü, alçı kesme makinesinde model düzeltme, base plak hazırlama, mum şablon hazırlanması, modelin arikülatöre bağlanması, diş dizimi, dişeti modelajı, muflaya alma, mum atımı – izolasyonu, akril tepimi, akril polimerizasyonu, mufladan çıkarma temizleme, tesviye ve polisaj) 329 dakikada yapılması istenirken bu süre 102 dakikaya çekilmektedir. Görüldüğü gibi bakanlık nitelikli emek ve sanatçılık gerektiren bu işlemler için otomasyona, fabrikasyona geçebilmeyi düşünebilmektedir. Bunu kabul etmemiz olanaksızdır. Çalışanların iş yükünün bu denli arttırılması hem işin niteliğini bozacak hem de diş protez teknisyenlerinin sağlıklarının bozulmasına yol açacaktır.
Diş teknisyenleri , üretim sürecinde karşılaştıkları maddelerle sürekli karşı karşıya geldiklerinde solunum sistemi de dahil multisistemik sağlık sorunları yaşayabilmektedirler.

Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Göğüs Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri ile yaptığımız görüşmede umulandan daha çok sayıda diş teknisyeni arkadaşımızın mesleksel koşullardan kaynaklanan dermal, kas-iskelet ve ciddi solunum sistemi hastalıkları ve riskleri taşıdıkları anlaşılmıştır. Kan yoluyla bulaşan hepatit-B ve hepatit-C önemli sağlık riski oluşturmaktadır. İş miktarlarının arttırılması tüm bu risk ve hastalıkların artımı anlamına gelecektir.

Sağlığı yalnızca sayılar, elde edilecek gelir, sağlık tüketiminin artışı olarak gören bakanlığa sesleniyoruz. Unutmayın ki siz aynı zamanda sağlık çalışanlarının da bakanlığısınız. Sağlık çalışanlarının emeklerine saygı gösterin. Diş laboratuvarlarındaki iş koşullarını düzeltin. Çalışanlara iş sağlığı ve iş güvenliği konularında eğitimler verin. Kişisel koruyucu toz maskelerinin kullanımı, kimyasalların, tozların ortamdan sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılması, kanserojen ve pnömokonyoza yol açan maddelerin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması gibi taleplerimizi karşılayın.

Nitelikli bir hizmet üretiyoruz. Emeğimizin karşılığını almak, sağlıklı koşullarda çalışmak en temel yurttaşlık haklarımızdandır. Bunlardan vaz geçmeyiz. Yayınlanan yada sonradan yayınlanacak genelgelerinizde bu konular dikkate alınmazsa her türlü mücadele yöntemlerimizle buna karşı çıkacağımızı bildiriyoruz.

Genel Sağlık İş Genel Merkezi adına
Dr. Ali Gül- Genel Başkan
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.