Diş Hekimleri Ve Diş Teknisyen Ve Teknikerleri Sağlıksız Ortamlarda Hizmet Üretmeye Çalışıyor...

Diş Hekimleri ve Diş teknisyen ve teknikerleri sağlıksız ortamlarda hizmet üretmeye çalışıyor

Diş Hekimleri Ve Diş Teknisyen Ve Teknikerleri Sağlıksız Ortamlarda Hizmet Üretmeye Çalışıyor...
28 Kasım 2012 Çarşamba 15:01

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün,”22 Kasım Diş Hekimleri Günü ile 22-29 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını buruk olarak kutluyoruz. Diş Hekimleri ve Diş teknisyen ve teknikerleri sağlıksız ortamlarda hizmet üretmeye ve ağır ve tehlikeli şartlarda çalışmaya devam ediyorlar. Yasalar ve yönetmelikler idareciler tarafından dikkate alınmadan sağlıksız ortamlarda hizmet üretmek mecburiyetinde bırakılıyor ve kendi sağlıklarını riske ederek çalışıyorlar” dedi.

Erözgün, yoğun ve stresli bir iş olan Diş Hekimliği ve Diş Teknisyenliği mesleği icra edilirken; kimyasal koku ve maddelerin yoğun baskısı altında hizmet ürettiklerini belirterek, ADS laboratuvarların fiziki (ısınma, havalandırma, aydınlatma vb.) ve hijyenik koşullarının sağlığa uygun şekilde düzenlenmemesi, çalışma koşullarını iyileştirici tedbirlerin alınmaması çalışanları ciddi şekilde risk altında bırakmakta olduğunu iddia etti.

Erözgün, Devlet hastanelerinin yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis gibi birimler 2009 sayılı Kanun çerçevesinde özellik arz eden riskli birimlerden sayılırken, Kanunda yer verilen birimlerin dışında olan diş protez laboratuvarlarının riskli birim sayılmamasını eleştirdi.

Erözgün, Ağır ve Tehlikeli İşler Kapsamında ve sağlıksız çalışma ortamında görev yapan ADSM personeli birçok risklerle karşı karşıya bulunmasına rağmen, özellik arz eden riskli birimlerin günümüz şartlarına göre ve bilimsel verilere göre yeniden tanımlanarak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinin Diş Protez Laboratuvarları özellik arz eden riskli birimler kapsamına alınmaması Diş Hekimleri ve Diş teknisyenleri tarafından endişe ile karşılanmakta ve Sisteme ve Devlete güvenlerinin sarsılmakta olduğunu vurgulayarak; Güven bunalımı ağız ve diş sağlığı çalışanlarını çok ciddi bir şekilde etkilemekte; bu şartlar altında Ağız ve Diş sağlığı haftasını kutlayan ADS çalışanları Ağız ve Diş Haftasını buruk olarak kutlamaktadırlar dedi.

Standartlara uygun olmayan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve birimlerinin standart hale getirilmesini isteyen Erözgün, diğer Hekim dışı sağlık çalışanları ile birlikte ADS Merkezinde çalışan Diş Teknisyenlerin Döner sermaye ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmasını Döner sermaye yerine Sabit maaş ödenmesini istedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.