Diploması Ve Sertifikası Olmayan Fizyoterapist Olamaz!

DİPLOMASI VE SERTİFİKASI OLMAYAN FİZYOTERAPİST OLAMAZ!

Diploması Ve Sertifikası Olmayan Fizyoterapist Olamaz!
08 Eylül 2014 Pazartesi 16:00

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

Dünyada prestijli ve tercih edilen meslekler sıralamasından ilk 10’daki yerini 2014 yılında da koruyan fizyoterapistlik mesleği ülkemizdeki 50 yıllık geçmişine rağmen henüz beklenen mesleki haklara ve bilinirliğe sahip değil.

Fizyoterapistlik mesleğini tanımlayan “yasal ve hukuki” düzenlemelere rağmen bugün halen fizyoterapistlerin farklı branş hekimleri çalışması ve fizyoterapi programını belirlemesi engellenmektedir.

Fizyoterapistlerin bu haklardan mahrum bırakılması “fizik tedavi/ fizyoterapi/ rehabilitasyon” hizmeti almak isteyen 7’den 70’e on binlerce kişinin aylarca hastane kapılarında bekletilmesi ve hizmet kalitesinde düşüşle sonuçlanmaktadır.

 Fizyoterapistlerin sorunlarının dile getirilmesi ve çözümü yönünde adım atılması açısından önemsediğimiz bu günde, öncelikli olarak fizyoterapist açığının kapatılmasına yönelik adımlar atılmalıdır.

 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) dalında eğitim almamış kişilerin, fizyoterapistlerin ve Fizyoterapi Teknikerlerinin işlerini hala daha hemşireler tarafından  yapılması, bu meslek grubunun en büyük sorunudur. Bu dalda profesyonel uygulayıcı olarak en iyi eğitim alan kişilerin uygulayıcı olması şarttır.

 Türkiye genelinde her yıl az sayıda kontenjan açılmakta, birçok hastanenin Fizyoterapist açığı bulunmasına rağmen kadro açılmaması, bir şehre 1-2 atama veya çoğunlukla hiç atama yapılmaması fizyoterapistlerin özel sektöre yönelmesine sebep olmaktadır. Ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na da fizyoterapist ataması yapılmalıdır.

 Fizyoterapistler yoğun bir çalışma ile ağır hastalara yüksek efor harcayarak çalışmaktadır. Felçli hastalar özellikle bir çok konuda terapi isteyen hastalardır. Bu kadar zorlu bir görevi ifa eden fizyoterapistlerin katsayısı sorunu, düzenlenmesi gerekli bir konumdadır.

Son dönemde Yetkililerin konuyla ilgili bilimsel verileri ve dünyadaki uygulamaları hiçe sayarak farklı alanlardan 2 yıl okuyarak önlisans almış kişilere uzaktan eğitim yolu ile fizyoterapi alanında lisans tamamlama hakkı tanıyarak bu kişilere fizyoterapist olmanın yolunu açmaya çalıştığı haberini duymaktayız.

Bu çalışmanın bilimsel ve dünya örnekleri açısından temelden yoksun olması bir yana halkımızın aldığı hizmetin kalitesinde yol açacağı derin yaralar ve ekonomik kayıplar ilgililer tarafından göz ardı edilmektedir.

 Gündeme getirilen Uzaktan Eğitimle Lisans Tamamlamayı  ŞİDDETLE REDDETMEKTE ve bu uygulamanın hayata geçirilmemesi adına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirme KARARLILIĞINDA olacağız.

Fizyoterapi eğitiminde teorik ve pratik derslere süren yoğun müfredatın sağlıklı hale gelmesi için eğitim yıllarının arttırılarak 5 yıla çıkarılması gerektiğine inanmaktayız.

2014 yılı için açılan Fizyoterapist kadro sayısı sadece 10 kişi olmuştur.

Kaliteli ve gelişmiş ülkelerdeki standartlara uygun fizyoterapi hizmeti almak ihtiyaç duyan tüm halkımızın, özellikle engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın en temel haklarındandır.

Ayrıca Fizyoterapistlerin de Yoğun Bakım  hastaları ve yatağa bağımlı hastaların tedavisinde görev aldıkları da göz önünde tutulduğunda Özellikli Birim katsayısından faydalanmalarının gerektiğine inanmaktayız.

 Bütün bunların yanında Avrupa’nın 70 yıl gerisinde olduğumuz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonda ülkemizde lisans düzeyinde 4 yıllık Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Eğitimi veren toplam 30 Fakülte ve Yüksekokul bulunmaktadır. Bu sayı artırılmalı, ihtiyaç duyulan atamalar yapılmalıdır.

Sağlık sistemini bir bütün olarak ele aldık ve sağlık hizmetini sunan bütün sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarının çözülmesi için çalıştık, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz.

Fizyoterapistler dahil sağlık alanındaki bütün meslek gruplarının mağduriyeti giderilmeli, eksik çalışan birimlere kontenjan artırımı yapılarak iş yükü eşit olarak dağıtılmalıdır.

 Sağlıkta hasta ve vatandaş memnuniyeti artarken, ters bir orantı ile azalan çalışan memnuniyetini artırıcı uygulamalara yer verilmeli ve çalışanların beklentileri karşılanmalıdır.

Fizyoterapistlerimizin, bir sonraki Fizyoterapistler Günü’ne kadar sorunlarının çözülmüş ve hak ettikleri değere kavuşmuş olmalarını diliyor ve 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler gününü kutluyorum.    
 
 
               ÜMİT KARATAŞ

AKTİF SAĞLIK-SEN ŞUBE BAŞKANI 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.