Dikkat imza atmayin!

Dikkat imza atmayin!
03 Temmuz 2015 Cuma 23:32

Son günlerde Sendikamıza yapılan başvurularda Sağlık Bakanlığı Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Personel Gizlilik Sözleşmesi adı altında bir metin imzalatılmaya çalışılmakta ve üyelerimize bu konuda baskı yapıldığı belirtilmektedir.

Söz konusu hukuksuz uygulamaya derhal son verilmelidir. Şöyle ki,

1-) Hukuk devletinde asıl olan çalışanlardan önce idarenin hukuka uygun davranmasıdır. Ancak söz konusu metin incelendiğinde hukuki hiçbir dayanaktan bahsedilmediği görülmektedir. Bu da normaldir. Çünkü söz konusu sözleşmenin hukuki hiçbir dayanağı yoktur.

2-) Sağlık Bakanlığı tarafından Bilgi Güvenliği Politikaları Yönergesi 28.02.2014 ve 03.03.2014 tarihli Bakan olurları ile yürürlüğe konulmuştur. Bu Yönerge’nin Bilgi Güvenliği Politikası başlıklı 6 maddesinin 2. fıkrasında yayınlanan klavuzun bütün personele duyurulması ve personelin bundan bilgi sahibi olmasının sağlanması gerektiği açıkça düzenlenmiştir. Bu düzenleme gereğince sağlık personeline bu klavuzun tebliğ edilmesi ya da duyurulması yeterli iken Yönergede ve diğer hiçbir üst normda belirtilmediği halde söz konusu adı sözleşme olan bu metnin personelce imzalanması için baskı yapılmasının hukuki dayanağı yoktur.

3-) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 11. maddesi aynen şu hükümdedir.

Devlet memurlarının görev ve sorumlulukları:
Madde 11 – (Değişik: 12/5/1982 – 2670/4 md.)
Devlet memurları kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslara uymakla ve amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumludurlar.

Bu düzenleme gereğince devlet memuru unvanını taşıyan bütün personelin usulüne uygun olarak yürürlüğe girmiş yasal mevzuata uygun davranmakla yükümlü olduğu açıktır. Belirtilen Yönerge de Bakan onayı ile yürürlüğe konulmuşsa artık devlet memurlarının bu Yönerge ve diğer mevzuata uygun davranmak zorunda oldukları açıktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta idarenin de kendi yayınladığı mevzuata uygun davranmasıdır. İdare kendi yayınladığı Yönergede dahi belirtilen sözleşme adı verilen bir metinden bahsetmezken böyle bir metnin ortaya atılması kabul edilemez.

4-) Örneğin sözleşme adı verilen metnin 4. maddesi şöyledir:
“Personel bu sözleşmeyi ihlal etmesi sonucu doğacak tüm kanuni ve hukuki sorumluluğu peşinen kabul eder”

Acaba bu düzenleme hangi saik ile konulmuştur. Amaç bin türlü zorluk içinde görev yapmaya ve sağlık hizmeti sunmaya çalışan sağlık emekçilerini yıldırmak, korkutmak ve sindirmek midir? Sözleşme denilen metne bu ibare konulurken 657 sayılı yasanın 12. ve 13. maddelerine bakılmamış mıdır? Yasada kurum zararları ile açıkça hükümler varken bu metnin sağlık çalışanlarına imzalatılmak istenmesinin hukuka uygun olmadığı izahtan varestedir.

Sonuç olarak; söz konusu metnin imzalanması dayatmasına son verilmesi gerekir. Merkez Yönetim Kurulu’muz Üyelerimizin öncelikle bu metni imzalamamalarını, imzalamak zorunda kalınırsa metne “itiraz ve dava haklarım saklı kalmak kaydı ile” ibaresinin eklenmesini, Sendikamızca bu konuda Bakanlık nezdinde gerekli hukuki işlemlerin başlatılmasının kararını aldığını üyelerimizin basının ve kamuoyunun bilgisine sunarız.

Zekiye BACAKSIZ
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.