Dikkat! Geleceğinizi Karartmayın

Mal bildiriminde bulunulmazsa kademe ilerlemesi yönünde disiplin cezası aldığınız durumda 10 yıl boyunca daire başkanlığı ve daha üst önemli görevlere ilerleme şansızın elinizden alınmış olacaktır.

Dikkat! Geleceğinizi Karartmayın
26 Eylül 2014 Cuma 11:05

 Birçok sağlık çalışanlarının disiplin cezası aldıkları konulardan birisi de ek mal beyanı veya mal beyanında bulunmamaktır. Bu durum sağlık çalışanlarının memuriyetini olumsuz etkilediği gibi disiplin cezalarına maruz kalmaktadırlar. Amiriniz size disiplin cezası vermek isterse en kolay yol mal bildiriminde bulunup bulunmadığınızı inceleyerek   disiplin cezalarının en ağırlarından olan kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını alabilirsiniz.

Neden Mal Bildiriminde Bulunmak Mecburi midir?

Bilindiği üzere; 04.05.1990 tarih ve 20508 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren,3628 sayılı "Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu" gereğince kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurların kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait bulunan; taşınmaz mallan ile para, hisse senetleri ve tahviller ile altın, mücevher ve diğer taşınır malları, hakları, alacakları ve gelirleriyle bunların kaynakları ve borçları hakkında, mal bildirimi verilmesi Kanun gereğidir.

Ne Zaman Mal Bildiriminde Bulunmak Gerekir?

            -İlk kez göreve başlayan personelden Sağlık Bakanlığı mal bildirimi almaktadır.

            -Şuan görev yapan sağlık çalışanları 0 ve 5 ile biten yılların en geç Şubat ayı sonuna kadar mal bildiriminde bulunmak zorundadır.

            -Mal varlığınızda önemli değişiklik olduğunda (Ev ve araba) alındığında bir ay içerisinde mutlaka kurumunuza mal bildiriminde bulunmamız gerekmektedir.

Mal varlığındaki hangi tutardaki artışlarda mal bildirimi verilir?

Sağlık personelleri  eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait taşınmaz malları ile kendisine yapılan aylık net ödemenin 5(beş) katından fazla tutarlardaki malları (her biri için ayrı olmak üzere, para, hisse senetleri ve tahviller ile altın, mücevher ve diğer taşınır malları, hakları, alacakları ve gelirleriyle bunların kaynakları, borçları ve sebepleri), mal bildiriminin konusunu teşkil eder. Genel beyan döneminde gayrimenkuller için tutar önemli değildir. Bu husus çoğu zaman gözden kaçabilmektedir.

Sağlık çalışanları, eşleri velayeti altındaki çocukları ve kendilerinin şahsi mal varlıklarında önemli bir değişiklik olduğunda, değişikliği izleyen bir ay içinde yeni edindikleri mal, hak, gelir, alacak ve borçlara münhasır olmak üzere ek mal bildirimi vermek zorundadırlar.

Örneğin sağlık çalışanı 2.300 TL maaş alıyorsa, 2.300 x 5 = 11.500 TL den fazla mal elde edinmesi ya da borçlanması (Kredi çekmesi vb)  halinde ek mal beyannamesi verme zorunluluğu vardır. 2.300 TL maaş alan sağlık çalışanı maaşından 5 katı fazla olan 11.500 TL den yukarı olan banka kredilerini dahi ek mal beyanında bildirmelidir. Aksi durumda cezalı duruma düşebilir.

Eşlerin her ikisi de kamu görevlisi ise, kim beyanında bulunmalıdır?

Her eş kurumlarına ayrı ayrı mal bildiriminde bulunmalıdırlar. Bu bildirimlerde eşleri ile velayetleri altındaki çocuklarının mallarını da belirtmelidirler.

Mal Bildirimi İçin Nereye Başvurmalısınız

            -Kurumlarınızın personelle ilgili özlük işlerine mal bildiriminizi yapabilirsiniz.

 

Mal Bildiriminde Bulunmamak Memurun Geleceğini Nasıl Karartır?

657 sayılı Kanunun 132 nci maddesinde; (Değişik dördüncü fıkra: 13/2/2011-6111/112 md.) “Aylıktan kesme cezası ile tecziye edilenler 5 yıl, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası ile tecziye edilenler 10 yıl boyunca daire başkanı kadrolarına, daire başkanı kadrosunun dengi ve daha üstü kadrolara, bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarına, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanlık ve üyeliklerine, vali ve büyükelçi kadrolarına atanamazlar.hükmü yer almaktadır mal bildiriminde bulunulmazsa kademe ilerlemesi yönünde disiplin cezası aldığınız durumda 10 yıl boyunca daire başkanlığı ve daha üst önemli görevlere ilerleme şansızın elinizden alınmış olacaktır. 

 

Mal Beyanında Bulunulmaz ise Ne Olur?

657 sayılı Kanun'un 125'inci maddesinin D/j bendinde 'Belirlenen durum ve sürelerde mal bildiriminde bulunmamak' fiilinin karşılığı olan disiplin cezası, Kademe ilerlemesinin durdurulması yönünde disiplin cezası alabilirsiniz.

3628 sayılı Kanunun 10.Maddesinde “Belirtilen sürelerde mal bildiriminde bulunmayana bildirimlerin verileceği mercilerce ihtarda bulunulur. İhtarın kendisine tebliğinden itibaren otuz gün içinde mazeretsiz olarak bildirimde bulunmayana üç aya kadar hapis cezası verilir. 

Soruşturma ile ilgili olarak verilen süre zarfında mal bildiriminde bulunmayana üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.” Hükümleri yer almaktadır.

Not:Haberlerimizi yayınlanmasında Personel Saglik Net kaynak göstermelidir.

Özkan AYDEMİR
Personel Saglik Net Editörü
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.