Dikkat! Eboladan Daha Tehlikeli

Sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin en önemli güvencesinin de hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesi ile olur. Sağlık Bakanlığını uyarıyoruz. Ehil olmayan siyasal ve sendikal referanslarla kendi hırs ve talepleriyle uzman ve idarecilik makamlarına getirilen kamu görevlileri sağlık hizmetinin sunumunda ebola virüsünden daha tehlikeli olabilir. Sağlık çalışanları arasında bu virüsun sağlık hizmetini haliyle halk sağlığını tehdit edecek konuma geldiği düşünülmektedir. Sağlık çalışanları Her fırsatta atama ve görevlendirmeleri yapanlarla bu göreve kendi istekleri ile talip olanlara haklarını helal etmemektedirler.

Dikkat! Eboladan Daha Tehlikeli
14 Eylül 2014 Pazar 08:08

 23.02.2011 tarihinde Eğitmen ve Danışman olan Yusuf SÖĞÜT’ün  bir sitede güzel bir yazısı yayınlanmıştır. Yazarımız  yazısında;

   Misalli Büyük Türkçe Sözlük’te; Torpil Yapmak: “kayırmak, iltimas yapmak” anlamına gelirken,  Kayırmak; “İlgilenip korumak, gözetlemek, himaye etmek” ve “(bir il veya menfaat hususunda) birini başkalarına tercih etmek, tarafını tutup arka çıkmak, iltimas etmek” anlamıyla karşılık bulur. İltimas ise; “Birini, başkalarının veya bulunduğu işin zararı pahasına da olsa tutma veya birinden tutulmasını rica etme, tercih edilmesini isteme, arka çıkma, kayırma.” Şeklinde ifade edilmiştir.

Cenab-ı Hak Nisa Süresinde (85) “Kim güzel bir şefaatte bulunursa ondan kendisine bir hisse vardır. Kim de kötü bir şefaatle şefaatte bulunursa ondan kendisine bir (günah) pay vardır. Allah her şeye hakkıyla kaadir ve nazırdır.”Buyurmakta ve bizleri İslam literatüründe  “Kötü şefaat ya da kötü yolda şefaat” olarak adlandırılan torpil yapmak, kayırmak ve iltimasta bulunmaktan men etmektedir.

Kötü yolda şefaat etmeyi, kayırmayı, torpil ve iltimas yapmayı men eden dinimiz, şahısların nefsi isteklerinin önüne geçerek, hakkını veremeyeceği bir görevi istememeleri kendileri için daha hayırlı olacakken, memuriyet konusunda hırsla talepte bulunmanın ahiret hayatının felaketine sebep olacağını Resulullah (S.A.V) efendimiz; “Siz memuriyet alma husûsunda pek istekli davranacaksınız. Hâlbuki (elde etmek için) çırpındığınız o vazîfe, kıyâmet gününde bir pişmanlık sebebi olacaktır.” (Buhârî)  hadisiyle ifâde buyururken, “Ey Abdurrahmân! Emîrliğe tâlip olma! Eğer senin talebin üzerine sana emîrlik verilirse, istediğin şeyin sorumluluğu sana yüklenir. Eğer sen tâlibi olmadan sana emîrlik verilirse, o işte yardım görürsün.” (Buhârî) Hadisi Şerifleriyle, herhangi bir makama tâlip olmadığı hâlde o makâma getirilen ve ihlasla, samimiyetle hizmet edenlerin Allâh’ın (C.C) yardımına nail olacağını, hırs ve tamah içinde başkalarının hakkına rıza göstermeden makam elde edenlerin ise Allâh’ın (C.C) yardımından mahrum kalacağını buyurmaktadır.  Yazarımızın yazısı aslında sağlık hizmetlerinin bulunduğu durumu özetlemeye yetmektedir.   

-Sağlıkta Yönetici ve Uzman Görevlendirilmelerinde Sendika ve Siyaset Referansı, Torpil ve İltimasla mı oluyor?

Kamu Hastaneleri Birliklerinde tecrübe, yazılı sınav, sözlü sınav vb.belirli kriterler gözetilmeden genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri ile sözleşme imzalanarak yüksek ücretler ödenmektedir. Aynı şekilde sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürleri görevlendirmelerinde herhangi bir objektif kriter gözetilmeden şube müdürleri görevlendirilmeleri yapıldığı düşünülmektedir.

Objektif kriterler olmadan sözleşmeler ve görevlendirmeler yapılıyorsa, peki bu görevlendirmeler veya sözleşmeler neye göre yapılıyor? Bu görevlendirmelerde kriterler nelerdir?          

Bu sorulara cevap bulma adına sağlık çalışanlarıyla yapılan sohbetlerde; genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde müdür ve şube müdürü olmak için siyasi referans ve belirli bir sendikanın üyesi olma zorunluluğu olduğunu belirtmektedirler.

Sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğu idareci ve uzman gibi makamları elde etmek için öncelikle belirli bir siyasi referansı aldıktan sonra belirli olan bu sendikaya üyelik konusunda birbirleriyle yarıştıklarını, bu makamlara gelmede tek yarışın siyasal ve sendikal yarışın olduğunu belirtmektedirler.

Sağlık çalışanları sohbetlerde iddialı bir şekilde  daire başkanları, uzmanlar, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürlerinin tamamına yakının belirli sendikanın üyesi olduğunu, diğer sendika üyelerine şans verilmediğini ısrarla belirtmektedirler. Bu durumdan hoşnut değillerdir. Her fırsatta atama ve görevlendirmeleri yapanlarla bu göreve kendi istekleri ile talip olanlara haklarını helal etmemektedirler.

Kötü yolda şefaat etmeyi, kayırmayı, torpil ve iltimas yapmayı men eden dinimiz, şahısların nefsi isteklerinin önüne geçerek, hakkını veremeyeceği bir memuriyet konusunda hırsla talepte bulunanları ahiret hayatının felaketine sebep olacağını Resulullah (S.A.V) efendimiz; “Siz memuriyet alma husûsunda pek istekli davranacaksınız. Hâlbuki (elde etmek için) çırpındığınız o vazîfe, kıyâmet gününde bir pişmanlık sebebi olacaktır.” (Buhârî)  hadisiyle ifâde buyurmaktadır. Bu haksız hukuksuz atamaları yapanlar ile bu göreve kendi hırs ve talepleriyle haksız bir şekilde talip olanlar bu görevleri yürütenlerin ahiret hayatının felaket olacağı düşünüldüğünde durum vahimdir. Sizce kaç kişi bu makamları ahiret hayatının felakete sebep olmaması için  kendi istekleri ile bırakır.

Sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin en önemli güvencesinin de hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesi ile olur. Sağlık Bakanlığını uyarıyoruz. Ehil olmayan siyasal ve sendikal referanslarla kendi hırs ve talepleriyle uzman ve idareci olan kamu görevlileri sağlık hizmetinin sunumunda ebola virüsünden daha tehlikelidir. Bu virüs sağlık hizmetini haliyle halk sağlığını tehdit edecek duruma geldiği düşünülmektedir

Sağlık Bakanlığı, hastaneler birliklerinde, sağlık müdürlüğü ve halk sağlığı müdürlüklerinde  yönetici ve uzman statüsünde yaptığı sözleşmelerde ve atamalarda liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlamasını esas alarak görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları objektif kriterlerde ivedilikle düzenlemelidir. Bu makamlara layık hak edenler belirli kriterlerle getirilmelidir.

İdareci, yönetici ve uzman görevlendirmelerinde, sağlık alanında en az 4 yıllık lisans mezuniyeti ile beraber sağlık alanında en az 5 yıllık  hizmeti  olan, Sağlık idaresi  yüksekokulu , sağlık kurumları yöneticiliği, sağlık kurumları  işletmeciliği  mezunu veya temel eğitimi idare ve  işletmecilik  olan  yüksekokul  ve fakültelerden mezun olup, idari,  sağlık kurumları işletmeciliği ve yöneticiliği konusunda  yüksek lisans veya doktora yapmış ve tecrübeli olanlar objektif kriterlerdeki sınavlarla bu görevlere getirilmelidir.

Sağlık çalışanları sohbetlerinde sık sık uyarıda bulunmaktadır. Bu uyarı; Sağlık Bakanlığında Ebola virüsünden daha tehlikeli bir şekilde teşkilat içerisinde sağlıksız bir şekilde yapılanmaya çalışan, kontrolden çıkmış, amacından sapmış sendikal yapılanmaya karşı da Bakanlığı uyarıyor.

Sağlık Çalışanları sendikalara zorla  üye olmaya veya sendikalardan istifa ettirilme konusunda  en çok baskıyı sendikal referanslarla gelen liyakatsız amirlerinden gördüklerini, bu amirlerin memurlardan beklediği başarı kıstasının sendikal üyelik olduğunu, değerlendirmelerini bu yönde yaptıklarını, hizmeti, kaliteyi ön planda tutmadıklarını, sebdikalarına üye olmayan memurlar çok büyük baskı uyguladıklarını, sağlık çalışanalrı baskı neticesinde görevlerini yerine getiremediklerini, sağlık hizmetlerinin iyi yönetilmediğini,  amirlerin tarafsız olmadığını, sendika yetkilisi gibi hareket ettiğini sağlık hizmetlerinin hizmetlerinde büyük aksamaya neden olduklarını belirtmektedirler.

Sağlık çalışanları; Sağlık Bakanlığını sendikaların yönettiğini, sendikanın bakanlık içerisindeki yönetsel anlamdaki sağlıksız yapılanmasının vatandaşın şiddetiyle beraber birleştiğinde, intihar vakalarının ve tıbbi hataların artacağı yönünde endişeler taşıdığını belirtmektedirler.

            Siz değerli okuyucularımız, takipcilerimiz, kurumlarınızdaki yaşananları hakaret, küfür olmadan, özellikle  kişileri hedef göstermeden  yazımızın altındaki yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızı önemsiyoruz. bizlere yol gösterici olacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.