Dikkat! Aspirin Körlük Yapabilir...

Dikkat! Aspirin Körlük Yapabilir

Dikkat! Aspirin Körlük Yapabilir...
02 Ocak 2013 Çarşamba 22:10

Sağlıklı insanların düzenli aspirin kullanmasının doğru olmadığını daha önce birkaç kez yazmıştım.

JAMA dergisinde geçen ay (19 Aralık 2012) bir araştırma aspirinin başka bir yan tesirini daha gösterdi.

Çalışmaya katılan beş erişkinden biri kan sulandırma, ağrı giderici veya ateş düşürücü özelliği nedeniyle düzenli aspirin kullanıyor.

20 yıllık takibin sonunda, orta yaştan sonra ortaya çıkan ve yaşlılıkta körlüğe neden olan maküla dejenerasyonu dediğimiz rahatsızlık (halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinir) aspirin kullananlarda iki misli fazla görülüyor.

Düşünmeden, sorgulamadan kabul ettiğimiz önyargılarımız pek çok davranışımızı olduğu gibi “ilaç kullanımımızı” da belirler. (Düşünce sistemimize yerleştirilen bu önyargılar saymakla bitmez.)

Komşunuz Fatma Hanım veya Doktor Ali, “Aspirin kanı sulandırır, damarlarınız tıkanmaz” dediğinde hepimizin aklına bir boru gelir, kanın şırıl şırıl aktığını ve sulu-akışkan olduğu için damarımızın da tıkanmayacağını kabulleniriz.

Ah, keşke her şey bu kadar basit olsa…

Evrimi unutmayın

Dünyamızda, evrimsel süreçte gezegenimizin yaşam koşullarında üreyerek genlerini bir sonraki nesillere aktaracak milyonlarca canlı çeşidi vardır. (Son verilere göre 8 milyon 7 yüz bin canlı türü.)

İnsan da bu canlılardan biridir.

Bir diğer deyimle, damarlarımızda akan kanın koyuluk-akışkanlık derecesi, milyonlarca yıllık evrimsel sürecin bir neticesi olarak belirlenmiştir.

Eğer insanoğluna biraz daha sulu bir kan gerekseydi emin olun hepimizin kanı şu anda daha sulu, daha akışkan olurdu.

“Sonuç olarak – özel bir kan hastalığınız yoksa- hepinizin kanı olması gerektiği kadar –yani mükemmel- akışkanlıktadır.”

Gerektiğinden fazla bir kan akışkanlığı (şu anda pek çok insanda olduğu gibi) başta beyin olmak üzere pek çok organda kanamalara neden olur.

Yukarda bahsettiğim çalışma Aspirin hakkındaki ilk olumsuz haber değil…

Dr. John Cleland, yaklaşık on yıl önce yayınladığı çalışmasında aspirin alanların kalp krizi geçirme oranının azalmadığını, aksine ani ölüm oranının arttığını göstermişti (1).

Aynı doktor 2004 yılında American Heart Journal dergisinde yayınladığı ikinci çalışmasında kalp yetmezliği olan hastaların aspirin almasının ölüm oranını artırdığını gösterdi (2).

Harvard üniversitesi 2005 yılında 40 bin kadın üzerinde yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını yayınlayarak düşük doz aspirin almanın kalp krizi riskini azaltmadığını gösterdi (4).

Şeker hastalarında aspirinin kalp krizini engellediğine dair çalışmalar olmakla beraber, tam aksini yani hiçbir yararı olmadığını gösteren çalışmalar da vardır (5,6,7).

ASPİRİNİN DİĞER YAN TESİRLERİNİ HATIRLAYALIM

1-Mide barsak sisteminde kanama yapar (9,11).

2-Ülser ve gastrite neden olur, ince barsakta kanama yapar, divertikülit atağını tetikler (10).

3-Kadınlarda ER/PR negatif meme kanseri riskinde artışa neden olabilir,

4-Böbrek yetmezliği riskinde artışa neden olabilir,

5-Katarakt, işitme kaybı, kulak çınlaması yapabilir (8).

Bu vesileyle bir kez daha tekrar ediyorum.

DAHA ÖNCE KALP KRİZİ GEÇİRENLER (ve doktorlarının bir nedenle aspirin kullanmasını önerdiği hastalar) HARİÇ sağlıklı insanların devamlı Aspirin kullanmaları faydadan çok zarar getirebilir.


doktormurat.net 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.