Devrimin Resmi

Devrimin Resmi

Devrimin Resmi
16 Mayıs 2016 Pazartesi 13:54

Yüksek Askeri Şura 11 üyenin katılımıyla başladı Yüksek Askeri Şura Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı'nda toplandı. 
Kara, Hava, Deniz kuvvet komutanları atanması ile bir üst rütbeye yükselecek general ve amiraller ile general ve amiralliğe yükselecek albayların durumunu görüşecek olan Yüksek Askeri Şura toplantısında bu yıl bir ilkte gerçekleşti. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın katıldığı Yüksek Askeri Şura'da, bu yıl YAŞ üyesi 14 generalin ve amiralin yerine 9 general ve amiral katıldı. 
Toplantının en ilginç noktası ise bundan önceki YAŞ toplantılarında masa başında Genelkurmay Başkanları ile birlikte oturan Başbakan Erdoğan'ın bu kez tek başına oturuyor olmasıydı
Toplantıya Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel katıldı. 
Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Fevzi Çakmak Salonu'nda yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısında, Bakanlar Kurulu toplantı düzeninde olduğu gibi masanın başında tek oturduğu dikkati çekti. Daha önceki şura toplantılarında Başbakan ile Genelkurmay Başkanı yan yana oturuyordu. Orgeneral Işık Koşener'in emekliliğini istemesinin ardından Genelkurmay Başkanlığına vekaleten atanan Orgeneral Özel'in de toplantı masasında başbakanın sağındaki ilk sıranın başında oturduğu dikkati çekti. 
Şura toplantısına 14 general ve amiral üye bulunmasına rağmen, son tutuklama ve emeklilik istemi nedeniyle 9 general ve amiral katıldı. Toplantıda havacı generalin bulunmaması da dikkati çekti. Hakkında internet andıçı nedeniyle hakkında yakalama emri bulunan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler de toplantıya katıldı. 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın ilk defa katıldığı YAŞ'da Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay Başkan Vekili olarak toplantıya katıldı. Aralarında EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in de bulunduğu 9 asker üyenin bulunduğu salonda istifa eden 4 generalin dışında, doğal üye olan Harp Okulları Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı tutuklu olduğu için katılamadı. 
Yüksek Askeri Şura toplantısı dört gün sürecek.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.