Devlet Memuru Atamalarında Göreve Başlama Süreleri

Devlet memurluğuna ilk defa atanan, yeniden ya da yer değiştirme suretiyle atanan kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi göreve başlama süreleridir.Göreve başlama süreleri memuriyet hayatı için büyük önem arz etmekte ve memurluktan atılma sürecine kadar yürümektedir.Bu yazımızda sizler için ilk defa atanan ya da yer değiştirme suretiyle atanan devlet memurlarının göreve başlama süreleri ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri aktarmaya çalışacağız.

Devlet Memuru Atamalarında Göreve Başlama Süreleri
17 Şubat 2015 Salı 10:01

 Aynı Yerdeki Göreve Atanan Devlet Memurunun Göreve Başlama Süresi Nedir?

İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü takip eden iş gününden itibaren göreve başlamak zorundadırlar.

Başka Yerdeki Göreve Atanan Devlet Memurunun Göreve Başlama Süresi Nedir?

İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek kendisine verilen yol süresinin bitimini izleyen iş günü içerisinde göreve başlamak zorundadır.

Göreve Başlama Süreleri Kısaltılabilir mi?

Yukarıda belirtilen süreler Savaş ve olağanüstü hallerde Bakanlar Kurulu Kararı ile kısaltılabilmektedir.

Hangi Memurlar İçin Yukarıdaki Süreler Ertelenebilmektedir?

Bazı devlet memurları için görevin gerektirdiği sorumluluktan dolayı bu süreler belli oranda uzatılabilmektedir.

Yukarıda belirtilen süreler:

          1 - Kanuni izinlerin kullanılması veya geçici bir görevin yapılması sırasında başka bir göreve atanan memurlar için iznin veya geçici görevin bitimi,

          2 - Hesaplarını, yerlerine gelenlere devir zorunda bulunan sayman ve sayman mutemetleri için devrin sona ermesi,

          3 - Eski görevlerine devamları kurumlarınca yazılı olarak tebliğ edilenler için yerlerine atanan memurların gelmesi veya yeni görev yerlerine hareketlerinin kurumlarınca tebliği,

Tarihinden itibaren başlar.

Ataması Yapılan Memurların Yollukları Ne Zaman Ödenir, Ödeme Emrine Gerek Var mıdır?

Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda memurlara atama emirleri tebliğ edilince yollukları, ödeme emri aranmaksızın, saymanlıklarca derhal ödenir.

Yukarıda Belirtilen Süreler İçerisinde Göreve Başlamayan Memurlara Ne Ceza Verilir?

Bir göreve ilk defa veya yeniden atananlardan belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın yukarıda belirtilen süreler içinde işe başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle Devlet memuru olarak istihdam edilemezler. Bunların belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler nedeniyle göreve başlamama hali iki ayı aştığı takdirde atama işlemi atamaya yetkili makamlarca iptal edilir.

Başka yerdeki bir göreve atananlardan yukarıda belirtilen süreler içinde hareket ederek belli yol süresi sonunda yeni görevlerine başlamayanlara, eski görevlerinden ayrılış ve yeni görevlerine başlayış tarihleri arasında aylık verilmemek şartı ile 10 günlük bir süre daha verilebilir. Belge ile isbatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süre sonunda da yeni görevlerinde işe başlamıyanlar memuriyetten çekilmiş sayılırlar.

SGK Rehberi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.