DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKLİ OLAN MADDELER

3 Yıl Kesintisiz Sigorta Sorununu Başbakan’a İlettik

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE  DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKLİ OLAN MADDELER
16 Haziran 2015 Salı 21:51

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türkiye – Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi üyeleriyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti.
Ziyarette, ülke gündemine ilişkin konular masaya yatırılırken, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Devlet Memurlarının Yer Değiştirmesi Suretiyle Atamalarına İlişkin Yönetmelikte, değiştirilmesini istediğimiz konuları içeren metni Başbakan’a sundu.  Metinde,  özellikle, eşi özel sektörde çalışan kamu görevlilerinin eş durumu nedeniyle nakil taleplerinde ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik öneriler yer aldı. Hatırlanacağı gibi,  daha önce Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer alan hüküm çıkarılan Çerçeve Yönetmelikle geriye götürülmüş ve 3 yıl kesintisiz sigorta şartı getirilerek bu memurlarımızın taleplerinin karşılanması zorlaştırılmıştı. 
Genel Başkan Başbakan'a talep metnini iletirken,  bu mağduriyetin giderilmesinin son derece faydalı olacağını da söyledi. 
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, Başbakan’a yazılı olarak ilettiği talep metni aşağıdaki hükümleri içermektedir. 
DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE  DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKLİ OLAN MADDELER 
1-  Memurun özel sektörde çalışan eşi nedeniyle eş durumu tayin talebinde, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14. maddesinin “d' bendindeki  “3 yıl kesintisiz sigortalı olma' şartının kaldırılması, 
2-   Eş durumu tayinleri için daha önce Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer alan, “özel sektörde çalışan eşin,  son iki yılda kesintili olarak toplam 360 gün sigorta primi ödemiş olması' hükmüne uygun yeni bir düzenleme yapılarak mağduriyetlerin giderilmesi,   
3-   Çerçeve yönetmeliğin 14. maddesinin “b' bendinde yer alan, eşlerin “ihtiyaç duyulan yerde' bir araya getirilmesi hükmü yerine, “tayin istenilen yerde' bir araya getirilmelerinin sağlanması.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.