Devlet Memurları Kanununda Değişiklik İçin Kanun Teklifi Verildi..

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ve 4857 sayılı İş Kanununa birer ek madde eklenmesi amacıyla Meclis Başkanlığına Kanun Teklifi verildi.

Devlet Memurları Kanununda Değişiklik İçin Kanun Teklifi Verildi..
25 Aralık 2013 Çarşamba 10:16

Milletvekili Aylin NAZLIAKA tarafından verilen “Devlet Memurları Kanunu Ve İş Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ile; kadın sığınma evinde kalan kadınlara, buralardan ayrıldıktan sonra iş imkanı sağlanarak ekonomik açıdan kendi ayakları üzerinde durabilmeleri imkanı sağlanmanın amaçlandığı belirtildi. 

Kanun Teklifi ile Devlet Memurları Kanununa ve İş Kanununa birer madde eklenmek suretiyle, memur ve işçi çalıştıran iş yerlerinde %1 oranında kadın sığınma evinde kalmış kişi çalıştırılması isteniyor. 

Teklifin gerekçesinde; Devletin kanuni görevinin şiddet gören, tehdit edilen kadınların can güvenliğini sağlamak olduğu ve anayasal görevinin ise bu yurttaşlarımızın hayatlarını idame ettirebilecekleri sosyal ve ekonomik koşulları yaratmak olduğu belirtilerek, Teklif edilen değişiklikle, en az altı ay kadın sığınma evinde kalan ve istihdam başvurusunda bulunan kadınlara, kamu kurum ve kurulu1arında çalıştırdıkları personele ait kadroların %1’i ve elli veya daha fazla işçi çalıştıran kamu işyerlerinde de %1 oranında kontenjan tanınmasının amaçlandığı ifade edildi.

 
Söz konusu Kanun Teklifi

DEVLET MEMURLARI KANUNU VE İŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI

HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 17/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 43- Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda yüzde 1 oranında altı aydan fazla kadın sığınma evinde kalan ve iş başvurusunda bulunan kadınlar arasından istihdam etmek zorundadır.”

MADDE 2- 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılım İş Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 1- İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştıran kamu işyerlerinde yüzde 1 oranında en az altı ay kadın sığınma evinde kalan ve iş başvurusunda bulunan kadınlar arasından istihdam etmek zorundadır.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.