Devlet 2014'te Daha Çok Gelir Vergisi Toplayacak..

Yeni bütçe, ÖTV ve diğer vergilerde sürpriz artışa işaret etmiyor. Yeni zam yapılmayacağı için önümüzdeki yıl ÖTV'de gelir artışı 2,4 milyar lirada kalacak. Büyük artış ise 7,8 milyar lirayla Gelir Vergisi'nde olacak.

Devlet 2014'te Daha Çok Gelir Vergisi Toplayacak..
22 Ekim 2013 Salı 09:04

Son birkaç yıla damgasını vuran Özel Tüketim Vergisi'ndeki (ÖTV) yüksek gelir artışı önümüzdeki yıl nihayet hız kesiyor. Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı 2014 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nın Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri bugün başlıyor.

Tasarıya göre gelecek yıl ücretlilerle diğer mükelleflerden 70,8 milyar lira Gelir Vergisi toplanacak. Dolayısıyla Gelir Vergisi'nden bütçeye gelecek ilave kaynak 7,8 milyar lirayı bulacak. Bu artışın yeni vergi zammından değil, kayıtdışıyla mücadele ve ilave mükellef artışından kaynaklanacağı hesap edil-di.

ÖTV geliri iyi yükseldi

Son yıllarda akaryakıt, tütün ve alkollü ürünlere peşpeşe gelen zamlarla dikkatleri üzerine çeken ÖT-V'de ise önümüzdeki yıl yeni zam görünmüyor. ÖTV geliri bu yılın sonunda 87 milyar lira olacak. 2014'te ise 2,4 milyar lira, artarak 89,4 milyara yükselecek.

2012'de ÖTV'den 71,7 milyar lira toplanmıştı. Buna göre sadece 2013'te ÖTV gelirindeki ilave ar-tış, zamların etkisiyle 15,3 milyar lira düzeyine çıkarak rekor kıracak.

Rekoru akaryakıt getirdi

Bu yıl tahminlerin 3,9 milyar lira üzerine çıkması beklenen ÖTV gelirlerindeki artışın önemli kısmı pet-rol ve doğalgaz vergilerinden kaynaklandı. Bütçe verilerine göre petrol ürünleriyle doğalgazın ÖTV'-sinden elde edilecek yıllık gelir, yıl başında tahmin edilen gelirin yaklaşık 2,5 ila 3 milyar lira üzerine çıkacak. Veriler, tütün ve tütün mamullerindeki ÖTV gelir tahsilatının ise hedefin yaklaşık 1 miyar lira altına düşeceğini işaret ediyor.

Gezi'nin etkisi düşük
Bütçe verileri, Gezi olayları ve hemen ardından dünya ekonomisinde yaşanan küresel dalgalanmaların Hazine'nin faiz yüküne önemli bir etki bırakmadığı görüldü. Bu yıl 53 milyar lira faiz ödemesi öngörülen Hazine, yılı 51 milyar liralık faiz ödemesiyle kapatacak. Önümüzdeki yıl ise ödenecek faiz 52 milyar lira olacak.

36,7 milyar liralık yatırım yapılacak

Tasarıya göre önümüzdeki yıl bütçe gelirleri 7,2 milyar lira artarken bütçe giderleri bir önceki yıla göre 3 milyar lira küçülecek. Küçülmede özellikle yatırımlar etkili olacak. Kamu önümüzdeki yıl, bu yıla oranla 3,3 milyar lira daha az yatırım yapacak. Bu yıl kamu yatırımlarının 40 milyar liraya ulaşması, önümüzdeki yıl ise 36,7 milyar liraya düşmesi öngörüldü.

Bugün
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.