Des Başkani Avci: Memur Maaşlari Enflasyonun Altinda Kaldi

des başkani avci: memur maaşlari enflasyonun altinda kaldi

Des Başkani Avci: Memur Maaşlari Enflasyonun Altinda Kaldi
15 Temmuz 2014 Salı 15:31

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 2014 yılı ilk altı aylık enflasyon rakamlarının memurun yıllık maaş zammını geçtiğini belirterek "Altı aylık enflasyon artışı, memurun 2014 yılı zammını eritti. Memur maaşları enflasyonun altında kaldı" dedi.

Avcı, Eskişehir'de yaptığı basın açıklamasında, memurlara 2014 yılı için toplam 123 TL net zam yapıldığını vurgulayarak, "İlk altı aylık enflasyon oranı daha şimdiden kimi memurların yıllık maaş zammını yedi. Böyle giderse memurların gelecek yılki maaş zammı dahi bu yıl ki enflasyon karşısında tamamen erimiş olacak. Biz hükümetten memur maaş zamları, enflasyon artış oranının altında kalması durumunda, aradaki farkın maaşlara zam olarak yansıtılması yoluna gitmesini istiyoruz" dedi.

-"ENFLASYONU EZEN BİR MAAŞ ARTIŞ POLİTİKASI İSTİYORUZ"-

Hükümetin imzaladığı toplu sözleşme metnine göre 2014 yılı enflasyon artış oranı her ne olursa olsun maaşlara ilave artış yapılmayacağını kaydeden Avcı, "Hükümet 2014 yılı için belli bir yüzde oranında zam yapılması yerine sadece 123 TL net taban aylık artışı yapma yoluna gitmişti. Bu durum ise maaşlara farklı oranlarda artışa sebep olmuş ve 2014 yılı için maaş artış oranları kadro unvan ve dereceleri itibariyle yaklaşık yüzde 1,50 ile yüzde 7,70 Aralığında gerçekleşmişti. 6 aylık enflasyonun yüksek çıkmış olması, 2014 yılı için bu orandan daha düşük maaş artışı sağlanan çok sayıdaki kamu personelinin mağduriyetine şimdiden sebep oldu. Tüm memurlar daha şimdiden ilerleyen aylara ilişkin enflasyon artışı nedeniyle tedirginlikle beklenmeye başladı. Hükümetin yasal bir düzenleme ile bu duruma karşı tedbir almasını istiyoruz. 2014 yılı ilk 6 aylık enflasyon artışı karşısında memur ve emeklileri daha şimdiden ezilmeye başladı. Bu durumun ilerleyen aylarda daha da ağırlaşacağından korkuyorlar. Biz hükümetten enflasyon karşısında ezilen ve eriyen bir ücret politikası değil aksine enflasyonu ezen bir maaş artış politikası istiyoruz" dedi.

-"EK GÖSTERGENİN ÖĞRETMENLER İÇİNDE UYGULANMALI"-

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince kariyer meslek gruplarına sağlanan 3 bin 600 ek göstergenin öğretmenler içinde uygulanması gerektiğini belirten Avcı şunları kaydetti:

"Eğitim sisteminin bilimsel, nitelikli, demokratik, milli ve özgün bir form kazanması için stratejik vizyon planları yapan ve bir kısmını uygulamaya başlayan Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı'nın bu vizyon ve projeksiyon hedeflerine ulaşması için eğitim ordusunun ifade ettiğim bu haklı ve meşru taleplerine biran önce karşılık vermesini ve hayata geçirmesini bekliyorum.Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına ödenen ücret ve gelir dağılımında aldığı pay, sundukları hizmetin niteliğine uygun olmalıdır. Fatih projesi gibi onlarca yeni uygulamalar bir bir hayata geçiriliyor. Fakat öğretmenlerin performanslarını doğrudan etkileyen itibar, kariyer ve ekonomik sorunlar çözülmedikçe, gözünü 2023 hedeflerine dikmiş Türkiye'nin eğitim ve öğretimde başarılı olabilmesi ve diğer alanlarda gelişmesi mümkün olamaz."
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.