Delik kalbe ameliyat şart mı?

Delik kalbe ameliyat şart mı?
30 Ağustos 2015 Pazar 00:14

Doğuştan veya sonradan olan kalp delikleri vücudun dengesini bozuyor. Geçmişte tek çare ameliyatken, artık bıçaksız tedavi yöntemleri gündemde.

Adımlarınızı biraz hızlı attığınızda nefes nefese kalıyor, en basit işleri dahi yaparken zorlanıyor musunuz? O halde kalp deliğinden mustarip olmanız ihtimal dahilinde. Hastalar için günlük aktivitelerin yapılmasını zorlaştıran kimi zaman da hayati risk oluşturabilen önemli bir sağlık problemi delik kalp. Kalp içi delikler önceki yıllarda ağırlıklı olarak ameliyatla kapatılırken, günümüzde ameliyatsız yöntemlerle kansız ve ağrısız bir şekilde tedavi mümkün. Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Nihat Özer, kalp delikleri için ameliyatsız çözümü anlattı.

Delik büyükse acil müdahale edilmeli

Sağlıklı bir kişinin kalbinde kan, sağ ve sol odacıklar arasında karışmadan bir düzen içerisinde dolaşır. Atriyal septal defekt (ASD), yani kulakçıklar arası delik varlığında kan, hep soldan sağa doğru akar ve kalp her atışında sol kulakçıktan sağ kulakçığa bir miktar kan kaçırır. Solda kan miktarı azalır, sağda ise artar. Bu da akciğerlere normalden fazla kan gitmesine sebep olur. Fazla kan gelmesi akciğerlerin yapısını bozar ve akciğerler gerginleşir. Zamanla akciğerlere giden damardaki basıncın artmasına bağlı pulmoner hipertansiyon ve sağ kalp yetmezliğine  neden olabilir. Bu durum kişinin hayat kalitesini düşürmekle kalmaz, hayati tehlikeye de neden olabilir. Bacak toplardamar sisteminde oluşan kan pıhtıları, bu delikten geçerek beyne gidebilir ve beyin damarlarında tıkanmalara ve felçlere yol açabilir.

Küçük delikler genelde kişinin hayatını çok etkilemiyor ve ileri yaşlarda sorun oluşturmuyor. Bu nedenle küçük deliklerin kapatılması gerekmese de rutin kontrollerle kişi takip edilmeli. Delik büyük olduğunda ise soldan sağa geçen kan fazla olur ve sağ kalp boşluklarında ve akciğer atardamarında tedavi edilemez hasarlar oluşturabilir.

Felce sebep olabilir

Kalbin kulakçıkları arasında delikten çok tünel şeklinde bir geçiş olmasına PFO (Patent foramen ovale) deniliyor. PFO, anne karnında bebeğin dolaşımı için vardır ve doğum sonrası hemen kapanması beklenir. Ikınma, yüksek basınç, derin dalışlar, uzun uçuşlar gibi sağ tarafın basınçlarını artıran durumlarda, kirli kan ve beraberinde bacaktan gelebilecek pıhtılar bu kanal ile sol boşluğa oradan da beyne ve farklı organlara pıhtı gitmesine sebep olabilir. Genellikle problem çıkarmaz, ancak bazı hastalarda kan sulandırıcı kullanılmasına rağmen tekrarlayan pıhtı atması (emboli) sebebiyle felç gibi nörolojik hasarlara zemin hazırlar. Bunun için hastanın durumu iyi değerlendirilmeli ve kapatılması için işlem yapılmalı.

Delikler narkozsuz kapatılabiliyor

Ameliyatsız kapama yönteminde genel anestezi olmadan kasık toplardamarından iğne ile girilerek bir yol oluşturuluyor. Bu yol aracılığıyla birbirine ortadan bağlı iki disk şeklinde olan kapama cihazları yerleştirilerek kalpteki delik kolayca kapatılabiliyor. Ancak bazı kişilerin bu kapama cihazlarının yapıldığı maddelere kaşı alerjisi olabiliyor.

Ameliyatsız delik kapama işlemi 30-180 dakika sürüyor. Hastanın, işlem sırasında yarım saat kadar uyutulması gerekebiliyor. Bu, genel anestezi değil, derin sedasyon ya da derin uyku olarak tanımlanan bir durumdur ve işlem bitince hemen uyandırılır. Bazı hastalarda işlem uyanık olarak da yapılabiliyor. Ortalama 3-6 ay içinde kapama cihazının üzeri kalp dokusuyla kaplanıyor. Kapama cihazı burada sürekli olarak kalsa da kişinin günlük hayatına olumsuz etki etmiyor. Kapama cihazı üzerinde pıhtı oluşumunu önlemek için en az 6 ay süreyle kan sulandırıcı ilaçların kullanılması gerekiyor. Delikler ameliyatsız kapama yöntemlerine uygun olmadığında cerrahi olarak kapatılması için planlama yapılması şart.

 

Zaman

 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.