Davutoğlu: Yaptırımlar, Fransa’nın Tavrına Göre Şekillenecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sözde Ermeni soykırımını inkâr edenlere karşı Fransa’da uygulanacak ceza yasasının meclisten geçmesinin ardından Türkiye’nin uygulayacağı yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Davutoğlu,...

Davutoğlu: Yaptırımlar, Fransa’nın Tavrına Göre Şekillenecek
23 Aralık 2011 Cuma 14:02

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sözde Ermeni soykırımını inkâr edenlere karşı Fransa’da uygulanacak ceza yasasının meclisten geçmesinin ardından Türkiye’nin uygulayacağı yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, “Türkiye’nin uygulayacağı yaptırımlar, Fransa’nın attığı adımlara göre şekillenecek.” dedi.
    Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dördüncü Büyükelçiler Konferansı'nda bir konuşma yaptı. Açıklamalarında artık konuşan bir Türkiye’nin olduğuna vurgu yapan Bakan Davutoğlu, “Bundan sonra, ‘Şu ülkeyi kaybedersek’ diye düşünmüyoruz. O ülkeler, bizi kaybederlerse neleri kaybedeceklerinin düşünsünler. Bizi kaybedenler, geleceklerini önümüzdeki yüzyıldaki önemli bir müttefikini kaybeder. Artık bize değer empoze edenler, istediklerini yapamıyorlar.” diye konuştu.

    “FRANSA DÜN ALDIĞI KARARLA AVRUPALILARA NEYİ DÜŞÜNMESİ GEREKTİĞİNİN DİKTE ETTİRMİŞTİR”
    Bütün Avrupalıların Fransız Meclisi’nin kararından sonra oturup bir kere daha düşünmesi gerektiğinin altını çizen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Avrupa nereye gidiyor? sorusu can alıcı bir sorudur. Fransız meclisinin aldığı kararla, Avrupa felsefi ve düşünsel olarak bir Ortaçağ yaşıyor. Nasıl, Kaddafi, Esed, Saddam rejimi kendi halklarına neyi düşünmesi gerektiğini dikte ettilerse, Fransa Ulusal Meclisi de Avrupalılara neyi düşünmesi gerektiğini dikte ettirmiştir. Bu düşünce ile diktatör rejimler arasında hiç bir fark yoktur." diye konuştu.

    “TÜRKİYE’NİN BÖYLE BİR OLAY KARŞISINDA SESSİZ KALACAĞINI DÜŞÜNÜYORLARSA YANILIYORLAR”
    Sarkozy’nin seçimler yaklaştığından dolayı oy almak adına Avrupa değerlerini ayaklar altına aldığını vurgulayan Davutoğlu, Türkiye'nin sesini yükselteceğini, ama önce Avrupalıların bu karar karşısında seslerini yükseltmesi gerektiğini belirtti.
    Türkiye’nin böyle bir haksızlık karşısında sesinin kısılacağını zannedenlerin yanıldığını da kaydeden Davutoğlu, şöyle konuştu: “Dünyanın her yerinde sesini yükselteceğiz. Bize yapılan baskılar karşısında sessiz kalmayacağız. Yasakların olduğu yerlerde gideceğiz ve açık bir gür sesle bu iddiaları tanımayacağız diyeceğiz. Strasbourg'da, AB Komisyonu içinde sesimizi yükselteceğiz, Avrupalılar kendi değerlerine sahip çıkmıyorsa onlara da sesleniyorum. Dünyada hiçbir yasakçı zihniyet yaşamamıştır. Yaşamak da mümkün değildir. Fransa'daki vatandaşlarımız ilk defa ayağa kalktılar. Onlar ayakta olacaklar. Ta ki yasaklar kalkıncaya kadar.”
    Davutoğlu, Fransa’nın daha önceden kabul ettiği ve aldığı kararları dikte ettirdiği gibi bir Türkiye’nin olmadığını söyledi.
    Dünyanın her yerinde diplomatik gücünü gösteren bir Türkiye’nin olduğunu belirten Davutoğlu, “Başbakanı Libya’ya gittiğinde ayakta karşılanan, bütün Mısır’ın ayağa kalktığı bir Türkiye söz konusu. Biz bu ülkelerle konuştuğumuzda tarih konuşacak.” dedi.
    “Ermeni dostlarımıza da sesleniyorum.” diyen Davutoğlu, şunları kaydetti: “Anadolu topraklarından göçmüş her birey bizim diasporamızdır. Ermenilerin ve diğer emperyalist ülkelerin tahrik etmeye çalıştığı duygulara karşı nerede bir Ermeni varsa biz onlarla konuşacağız. Ortak tarihimizi on asırdır nasıl beraber yaşadığımızı yüzyılımızın son çeyreğinde kimlerin fitnesi ile nasıl ayrıştığımızı anlatacağız. Her bir Ermeni ile ortak geçmişimizi konuşacağız.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.