Danıştay: Sözleşmeli Memur Başka İşte Çalıştırılamaz

Danıştay: Sözleşmeli Memur Başka İşte Çalıştırılamaz

Danıştay: Sözleşmeli Memur Başka İşte Çalıştırılamaz
25 Haziran 2012 Pazartesi 09:02

Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda Danıştay sözleşmeli memurun başka bir işte görevlendirilmesine onay veren mahkeme kararını bozarak kararın hukuka uygun olmadığına hükmetti.
Erzincan şubemizin avukatı Av. Yavuz Dal'ın avukatlığını üstlendiği olayda Erzincan'da görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi sözleşmeli sağlık memurunun idari bölümde çalıştırılması üzerine sendika üyesi adına Türk Sağlık-Sen tarafından Sivas İdare Mahkemesinde dava açıldı.

İdare mahkemesi dava ile ilgili verdiği kararda idarenin takdir yetkisini kullanarak kamu hizmeti için görevlendirme yapmasının hukuka uygun olduğuna karar verilerek açılan dava reddedildi.

Mahkeme kararının Türk Sağlık-Sen tarafından Danıştay'da temyiz edildi. Davayı görüşen Danıştay 5. Dairesi verdiği kararda Bakanlar kurulu kararı ile sözleşmeli personelin başka bir görevde çalıştırılamayacağının düzenlendiği hatırlattı.

Kararda " Davacının da İstek haricinde sözleşme yapılan bir görev dışında çalıştırılmanın mevzuata uygun olmadığı için dava konusunda dava konusu işlemde hukuka uyarlık, işlemin iptaline ilişkin mahkeme kararında ise isabet görülmemiştir" denildi.

Kararda söz konusu nedenlerle temyiz isteminin kabulüne ve mahkeme kararını bozulması hükmedildi.

Kararla ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci idarelerin sözleşmeli memurları istekleri dışında başka bir birimde çalıştırmaya haklarının olmadığına dikkat çekti.

Danıştay'ın verdiği kararda İdare mahkemesinin verdiği kararı bozduğunu belirten Kahveci " Sözleşmeli memuru idarenin takdir yetkisini kullanarak başka bir görevde çalıştıramayacağı Danıştay'ın verdiği bu kararla yüksek yargı tarafından da onaylanmıştır. İdarelerin bu tür uygulamalardan kaçınmasını, Danıştay'ın bu kararını uymalarını bekliyoruz" dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.