Danıştay : Sendikacıların Yeri Değiştirilemez..

Türk Sağlık-Sen tarafından açılan dava da Danıştay sendikacıların görev yerlerinin değiştirilemeyeceğine hükmetti.

Danıştay : Sendikacıların Yeri Değiştirilemez..
08 Nisan 2013 Pazartesi 11:37

Türk Sağlık-Sen tarafından açılan dava da Danıştay sendikacıların görev yerlerinin değiştirilemeyeceğine hükmetti. Türk Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanı Hakan Koca'nın görev yaptığı hastanenin başka bir bölümüne gönderilmesi üzerine atamanın iptali için Türk Sağlık-Sen tarafından dava açıldı. Davayı görüşen Sakarya İdare mahkemesi verdiği kararda bu talebi reddetti. Sendikanın temyiz başvuru üzerine Danıştay 5. Dairesi kararı bozarak yeniden hüküm verilmesi için mahkemeye geri gönderdi.

Sakarya 1. İdare Mahkemesinde Danıştay'ın bozma kararı üzerine yeniden verdiği kararda sendika şube yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin haklı bir sebep olmadıkça görev yerlerinin değiştirilemeyeceğine hükmetti.

İdarenin görev yeri değişikliğine gitmesinde kamu yararı olmadığını ve görev değişikliği sebeplerinin hukuken geçerli olmadığına karar verilerek işlemin iptaline karar verdi. İptal üzerine bu İdarenin Danıştay'a temyize gitmesiyle Danıştay 5. Dairesi verdiği kararda idarenin başvurunun reddine karar verdi. Danıştay kararında söz konusu mahkeme kararının hukuka ve usulüne uygun olduğuna karar vererek onayladı. İptal talebini reddetti.

Karar ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci " Sendikacılar yasal güvenceye sahiptirler fakat buna rağmen bazı idareler ısrarla bu tip yer değişikliklerini yapmaya çalışıyorlar. Danıştay'ın bu konudaki bu kararı haklılığımızı bir kez daha ortaya koymuştur. Sendikacıların güvencelerine bir kez daha dikkat çekerek idareleri bir anlamda uyarmıştır. İdareciler bu tür tutumlardan vazgeçmelidirler" dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.