Danıştay 'dur' Dedi, Artık Her Doktor Antibiyotik Yazamayacak

Danıştay, bazı antibiyotiklerin enfeksiyon hastalıkları uzmanı dışındaki hekimlerce yazılamayacağına hükmetti. Prof. Dr. Mustafa Haluk Vahapoğlu'nun SGK aleyhine açtığı davayı değerlendiren Danıştay 10. Dairesi, söz konusu antibiyotiklerin hematoloji, onkoloji veya göğüs hastalıkları uzmanları tarafından reçete edilebilmesine imkân tanıyan düzenlemenin yürütmesini durdurdu.

Danıştay 'dur' Dedi, Artık Her Doktor Antibiyotik Yazamayacak
15 Kasım 2011 Salı 04:19

 Danıştay, bazı antibiyotiklerin enfeksiyon hastalıkları uzmanı hekimlerin yanı sıra hematoloji, onkoloji veya göğüs hastalıkları uzman doktoru tarafından reçete edilebilmesine imkân tanıyan düzenlemenin yürütmesini durdurdu. Buna göre piperasilin-tazobaktam, tikarsilin klavulanat, sefoperazon-sulbaktam gibi etken maddeler içeren antibiyotikler yalnızca enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca reçete edilebilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) karara itiraz hakkı bulunuyor. İtiraz edilmesi halinde konu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nda görüşülecek.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mustafa Haluk Vahapoğlu, 1 Mart 2011'de yürürlüğe giren SGK Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'de yer alan bazı antibiyotiklerin reçeteye yazılmasıyla ilgili hükmün iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı. Vahapoğlu'nun dava dilekçesinde, tüm uzmanlık dallarında akılcı antibiyotik kullanımının amacının direnç gelişimi ve tedavi masraflarını azaltmak olduğu vurgulandı. SGK tarafından değişiklik yapılabilmesi için Türkiye'de sağlık otoritesi olan Sağlık Bakanlığı'nın olumlu görüşünün bulunması gerektiğine işaret edilen dilekçede, bakanlıkça verilmiş bir olumlu görüş bulunmadan tebliğde değişikliğe gidilmesi nedeniyle söz konusu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istendi. Davayı görüşen Danıştay 10. Dairesi, düzenlemeyi hukuka aykırı bularak yürütmesini oybirliğiyle durdurdu.

Dairenin kararında, SGK'nın savunmasında, onkoloji, hematoloji ve göğüs hastalıkları uzmanları tarafından takip edilen ve hayati öneme sahip ağır durumdaki hastalara, ayrıca enfeksiyon hastalıkları uzmanı onayı alınmadan herhangi bir gecikmeye sebebiyet verilmeden tedaviye başlanılması amacıyla tebliğde bu yönde değişiklik yapıldığının belirtildiği kaydedildi. Savunmada ayrıca enfeksiyon hastalıkları, onkoloji, hematoloji ve göğüs hastalıkları uzmanlarının katıldığı toplantılarda da bu yönde istekte bulunulduğunun ifade edildiği bildirildi. Sağlık otoritesi olan Sağlık Bakanlığı'nca, hematoloji, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan 6 profesörden oluşan bilimsel komisyonun, tıbbi ve bilimsel gerçeklere dayanan görüşüne göre tebliğde yapılacak değişikliğin uygun görülmediği vurgulanan kararda şöyle denildi: "Davalı kurumun, bilimsel komisyonun ve bakanlığın görüşünün aksini ortaya koyacak nitelikte, tıbbi ve bilimsel bir veriye dayanmadan, antibiyotik kullanım ilkeleri yönünden bir değerlendirme yapılmadan, bilimsel komisyonca dile getirilen sakıncaları ortadan kaldıracak bir tedbir alınmadan, belirtilen antibiyotiklerin, enfeksiyon hastalıkları uzmanı dışındaki diğer uzman hekimlerce de reçete edilmesine olanak sağlayan dava konusu tebliğin iptali istenen kısımlarında hukuka uyarlık bulunmamaktadır." ANKARA AA

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.