Damga Vergisi İtirazları Hakkında Duyuru

Damga Vergisi İtirazları Hakkında Duyuru

Damga Vergisi İtirazları Hakkında Duyuru
12 Mart 2012 Pazartesi 13:42

 Değerli Meslektaşlarım; Malumunuz üzere idare ile yaptığımız sözleşmelerden dolayı bir sözleşme Damga vergisi yükümlülüğümüz söz konusudur.

Bu konuda bu verginin haksız olduğunu değişik ortamlarda defalarca ilgililere iletmiş ve çözüm getirmelerini talep etmiştik.

Nitekim 6111 sayılı torba kanunda konu ile ilgili olarak kamu ile sözleşme yapan personelin bu sözleşmeden dolayı Sözleşme damga vergisinden muaf tutulması gerektiği bir yasal hüküm olarak getirilmiş idi.

Fakat ne yazık ki Maliye Bakanlığı bizleri sözleşmeli personel değil de kamuya sözleşme ile hizmet sağlayan statüsünde kabul ettiğini dolayısı ile bu yasal hükmün bizleri kapsamadığını iddia ederek bizlerden bu vergiyi tahsile devam edeceğini açıklamıştır.

Bu konuda hem Maliye Bakanlığı hem de Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz.Nitekim Daire Başkanımız Dr Osman ÖZTÜRK ile yaptığımız görüşmede kendisi de bu konuda çalıştıklarını Maliye Bakanlığı bürokrasisi ile görüşmeleri sürdürdüklerini olayın haksız olduğunu ve hukuki sakıncalar içerdiğini belirttiklerini çözüm talep ettiklerini aynı zamanda konunun yeni bir yasal düzenleme ile kökten çözülmesi içinde uğraştıklarını belirtmişlerdir.

Aynı zamanda konuyu Türkiye nin değişik yerlerinde mahkemelere taşıyarak hem işlemin bizleri kapsamaması gerektiği hem de ortada belirli bir matrah olmadığı yani sözleşmelerin sabit bir bedel içermediği dolayısı ile de ortaya matrahı belli olmayan bir vergi gibi ucube bir şeyin çıktığını bununda Anayasamıza ve ilgili yasalara aykırı olduğunu haksız bir vergi tahakkukunun söz konusu olduğu tezleri ile bu işlemlerin iptalini istemekteyiz.

Bu konuda AHEF Hukuk Komisyonu ile de İSTAHED olarak işbirliği içerisinde aldığımız kararlar çerçevesin de belirlediğimiz yol haritasına göre ;

Öncelikle bir cezai işleme ve hak kaybına uğramamak için anılan vergilerin yasal sürelerinde ödenmesi

Ödemeyi takiben itirazlarımızı içeren dilekçelerin ilgili yerlere verilmesi(bu konudaki dilekçe örneklerimiz İSTAHED Web sitesinde kullanımınıza sunulmaktadır)

Dilekçelerimizdeki taleplerimizin kabul edilmemesi halinde ret cevabının bize tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yok eğer hiçbir cevap gelmez ise de 60 gün içerisinde idari hukuk açısından ret edilmiş sayılacağından konunun mahkemelere taşınmasına  karar verilmiştir.

Bu konularda yasal sürelerin geçirilmemesi ve usul hatalarının yapılmaması için gerekli özenin gösterilmesinin olası hak kayıplarının önüne geçilmesi için çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatırım.

Derneğimize üye olan ve gerekli koşulları yerine getiren meslektaşlarımıza anlaşmalı Hukuk Büromuz MertVan Hukuk bürosu tarafından gerekli her türlü destek ve avukatlık hizmetleri sağlanacaktır.

Saygılarımla

Dr Yusuf İzzettin GÜVEN

İSTAHED Hukuk Bürosu ve Teşkilatlanma Sorumlusu

İTİRAZ DİLEKÇESİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Haberle ilgili dökümanı indirmek için tıklayınız.

İSTAHED

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.