Damacana Skandalının Sorumlusu Piyasa Denetimlerinden Elini Çeken Devlettir

Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Koruyucu Hekimlik hizmetlerini geri plana atarsanız sonuç su skandalı olur, Çok şükür ki bir salgın hastalıkla yüz yüze kalmadık dedi.

Damacana Skandalının Sorumlusu Piyasa Denetimlerinden Elini Çeken Devlettir
07 Ağustos 2012 Salı 13:26

Erözgün, Test edilen damacanaların yüzde 75’ inin ”mikroplu” olması yani koli form bakterilerin üremesinin anlamı her an her saniye bir bulaşıcı hastalık salgını ile karşı karşıya bulunuyoruz demektir. Durum ciddidir ama bakanlık henüz daha işin hassasiyetini kavrayabilmiş değildir. Domuz gribinde yaşadığımız ne yapacağını bilmeyen benzeri tavırlar bu kez damacana krizinde yaşanıyor bunu anlamakta zorluk çekiyoruz dedi.
 
Erözgün, Bu bürokratlar inisiyatif mi kullanamıyor da bu kadar çaresiz hareket ediyorlar yoksa Koruyucu hekimlik hizmetine inanmayanlardan seçilmiş özel bir yönetici grubumu onun için mi panik halindeler diye sorarak şöyle devam etti.
 
Sağlıkta dönüşüm projesi konusu olsa bülbül gibi şakırlardı diyen Erözgün tıbbi bir konu gündeme gelince ne hikmetse dut yemiş gibi bocalıyorlar, yoksa bunlar sağlık hizmetini bilmiyorlar mı? Bir su salgını olsa nasıl müdahale edeceklerinden bile bir haber olan bu bürokratlarla Sağlık Bakanlığı salgının altında ezilir dedi.
 
Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Piyasa üzerindeki denetimleri durdurmak ve bırakınız yapsınlar bırakınız etsinler liberal anlayışı doğrultusunda başıboş bırakılan su piyasası (denetim olmadığı için diğer sektörlerde buna benzer durumda) hastalık saçıyor ve infial boyutunda insan sağlığını tehdit ediyor. Gıda denetimini Tarım Bakanlığına devrederek yediğimiz içtiğimiz şeylerin mikroplu olup olmadıklarını önemsemeden yoğunlukla kimyasal analizlerle geçiştirilen gıda sektörü tehlike saçıyor diye düşündüğümüz bir sırada su kirliliğinin yüksek boyutlara ulaşması sistemin ne kadar çarpık hale geldiğinin bir göstergesidir.
 
Aile Hekimleri ile koruyucu sağlık hizmeti sunulması söz konusu değildir diyen Erözgün, Sağlık Ocakları kapatılan bir sağlık sisteminde her an bir salgın hastalığın baş göstermesi de o denli yüksek beklenti içinde olmamıza yol açmaktadır. Toplum Sağlığı merkezleri henüz daha tam olarak organize olabilmiş ve alan hâkimiyeti sağlayabilmiş değildir. Kaldı ki Halk sağlığı kurumu gerekli alan hâkimiyetini sağlamış olsa bile uygulanan ekonomik modelden kaynaklı olarak piyasa denetimleri yapılamadığından bulaşıcı ve salgın hastalıkların çıkmaması alınan tedbirlerin yeterli olmasından değil Allahın sevgili kullarından olmamızdan kaynaklanmaktadır dedi.
 
Erözgün açıklamasına şöyle devam etti.
 
Bulaşıcı ve salgın hastalık risklerinin yanında damacana tartışmasında iki önemli husus daha var diyen erözgün, Kullanılan Damacana ve pet şişelerin oluşturduğu Çevre kirliliği ile Damacanalarda bulunan “bisfenol A” (BPA) isimli kimyasal maddenin insan sağlığı üzerine yapabileceği olumsuz etkiler çok önemlidir.
 
Bisfenol A” (BPA) isimli kimyasal maddenin üreme ve cinsel fonksiyonları alt üst ettiği bilinmektedir.  Diyabet, kanserler ve kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok “hastalığa” davetiye çıkaran bu kimyasalın insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri karşısında gerekli tedbirlerin süratle alınması ve Plastik Damacana Kullanılmasının önlenmesi çok önemlidir.
Kaynak sularının esasında pet şişelerde satılmasının serbest bırakılması başlı başına bir cinayettir diyen Erözgün, Plastik ve plsatik türevlerinin insan sağlığı üzerinde meydana getirdikleri olumsuzluklar henüz araştırma halinde iken ve tıbbi açıdan risk halinde iken pet şişelerde su satışına izin verilmesi başlı başına bir önemli halk sağlığı sorunudur. Kaynak sularının cam damacanalar ve cam şişeler dışında kaplar içinde satışı mutlaka yasaklanmalıdır. Pet şişelere doldurulan kaynak sularının ültraviyole ışınları ile dezenfeksiyonları yapılamaz çam şişelere doldurulmaktan vazgeçilen kaynak suları ültraviyole ile dezenfeksiyonları yapılmadan doldurulup piyasaya sunulursa o zamanda yüzde 75 nin mikroplu olması kadar doğal bir şey olamaz.
 
Erözgün, Damacana suları duyarsız olarak hareket etmeye devam ettiğimizde ve daha çok para kazanmak için az masraflı olan kaplar içinde su satışına izin verdiğimizde sağlığımız sürekli olarak risk altında kalmaya devam edecektir. Burada kusur liberal ekonomi sitemini benimseyen ve piyasa denetimlerinden elini çeken devlete aittir dedi.
 
 
 
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.