Cumartesi Nöbet Eylemin Adli Yönü

Kamu görevlisi olan aile hekimliği çalışanları hakkında adli yönden işlem yapılabilmesi için 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uyarınca Soruşturma İzni alınması zorunludur.

Cumartesi Nöbet Eylemin Adli Yönü
22 Ocak 2015 Perşembe 08:42

Daha önce “Aile hekimlerinin kendilerine verilen Aile Sağlığı Merkezi görevleri kapsamına her Cumartesi günü iş bırakma eylemi yapılmasının hukuki boyutu” hakkında değerlendirmelerimiz açıklanmıştır. Yaşanan son hukuki gelişmeler doğrultusunda söz konusu görüşümüzü “Adli Yönden”güncelleme ihtiyacımız doğmuştur.
Aile hekimliği çalışanları hakkında adli yönden 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca işlem yapılabilmesi mümkündür.  görevlisi olan aile hekimliği çalışanları hakkında adli yönden işlem yapılabilmesi için 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uyarınca Soruşturma İzni alınması zorunludur.Kamu
Kocaeli ilinde aile hekimleri hakkında Soruşturma İzni Verilmesine dair verilen karara karşı yapılan itirazlar neticesinde Sakarya Bölge İdare Mahkemesi tarafından soruşturma izninin kaldırılmasına karar verilmiştir. Mahkeme tarafından nöbet görevine gidilmemesi eyleminin, görev ile ilgili bir suç oluşturmadığı, eylemin kurum içerisinde düzenin tesisi için kullanılan disiplin hukuku çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmış ve ilgililer hakkında soruşturma izni verilmemesi kararı verilmiştir.
Yapılan değerlendirmede, görevlendirmeye riayet etmeyen aile hekiminin eyleminin görev ile ilgili bir suç olarak değerlendirilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Söz konusu hukuki değerlendirme nedeni ile de nöbet görevine riayet etmeyen aile hekimi hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesi ile düzenlenen suçu oluşturmadığı sonucuna varılmaktadır.
Verilen görevlendirmeye riayet ederek görev sırasında ihmal veya kusur ile üçüncü bir kişinin menfaatine zarar veren aile hekimleri hakkında ise 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu
Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri uyarınca soruşturma izni alınarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesi çerçevesinde soruşturma yürütülebileceği tabiidir.
 

 
Avukat Arda AŞIK
AHEF Hukuk Müşaviri
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.