Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Güvensizlik Belirtisi...

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı güvensizlik belirtisi

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Güvensizlik Belirtisi...
09 Temmuz 2012 Pazartesi 15:41

Medicalpark Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Doktoru Yasemin Akarlar, çocuklarda sıkça görülen tırnak ve dudak yeme alışkanlıklarının ruhsal durumla ilgili olduğunu belirtti. Akarlar, özellikle baskı gören miniklerde bu alışkanlığın daha fazla izlendiğini söyledi.Çocuklarda tırnak ve dudak yeme alışkanlığının ergenlik dönemine kadar devam edebileceğini belirten Doktor Akarlar, bu konuda ailelerin duyarlı olup mutlaka uzman doktora başvurması gerektiğini ifade etti.

Bu halin çocuklarda genelde, uyku bozuklukları ve hareket huzursuzluğu ile beraber bulunduğunu ifade eden Uzman Dr. Yasemin Akarlar, "Çocuk, bu yoldan iç huzursuzluğunu başlatmaya çalışır. Aşırı baskıcı bir ana-baba veya sert bir öğretmenin etkisinde kalan çocuklarda bu durum daha sık rastlanır. 7-8 ve daha ileri yaşlarda da görülebilen tırnak yeme, özellikle çocukların ellerinde herhangi bir iş ya da oyunla uğraşmadığı zamanlarda görülmektedir. Saklı kalmış bir saldırganlığı yansıttığı kabul edilir. Ergenlik çağına doğru çocukların hemen hemen yarısı tırnak yeme davranışı gösterir. Bunun nedeni olarak gençlerin çevreden onay görmemeleri olarak değerlendirilir." dedi.

GÜVENSİZLİK BELİRTİSİ

Tırnak yeme alışkanlığından çok bu davranışa neden olan olayları saptamak gerektiğini anlatan Uzman Dr. Akarlar, aile kavgaları gibi olayların da çocukları bu davranışa itebileceğini söyledi.

Gergin ve kolay heyecanlanan kişilerde de tırnak yeme alışkanlığının sıkça görüldüğünü ifade eden Akarlar, "Bu davranışın altında yatan sebepler, parmak emmede olduğu gibi çoğunlukla psikolojik rahatsızlıklardır. Ailedeki büyüklerde tırnak yiyen varsa çocuk onları taklit eder. Gergin ve kolayca heyecanlanan çocuklarda sık görülür. Aile geçimsizlikleri, çocuklar yanında ana-baba kavgaları, çocuğun azarlanması, dövülmesi, başkalarına örnek gösterilmesi, kötülenmesi, horlanması gibi olaylar da tırnak ve dudak yemeyi tetikler." şeklinde anlattı.

Bunların dışında başka etmenlerin de bulunduğunu ifade eden Dr. Yasemin Akarlar, şöyle devam etti: "Çocuğun baskı altında yetiştirilmesi, tırnak yeme huyundan vazgeçirmek için uygulanan sert tedbirler, çocuğun kapasitesinden fazla ders, iş ve görev ile yükümlü ve sorumlu tutulmasıda bunda etkilidir."

İlköğretim okullarının birinci sınıflarında verilen aşırı ev ödevlerinin de çocuklarda bu durumu tetiklediği örneğini veren Uzman Dr. Yasemin Akarlar, şöyle devam etti: "Ergenlik çağındaki gençlerin arkadaşları ve başkaları yanında davranışları bakımından tenkit edilmesi, başkalarına örnek gösterilmesi ve sık sık eleştirilmesi de bu durumun sebebi olabilir. Mide ve bağırsak bozukluklarından doğan sıkıntılar da tırnak ve dudak yemenin nedenler arasında sayılabilir. Ancak ne olursa olsun bu durum karşısında mutlak suretle bir doktora başvurmak gerekiyor."
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.