Çifte Ameliyatta Yeni İddia!..

ÇİFTE AMELİYATTA YENİ İDDİA!

Çifte Ameliyatta Yeni İddia!..
08 Ekim 2013 Salı 19:38

Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı ve Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Recep Atçı, tek salonda iki ameliyatın yan yana yapıldığı Egedoğumevi Hastanesi ile ilgili yeni bir iddia ortaya attı.  Hastane yöneticilerin “Enfeksiyon oranlarımız Avrupa standartlarında” açıklaması hakkında görüş bildiren Atçı, “Bu bilgiyi doktorlar teyid etmiyor. Doktorlar, hastanede yara enfeksiyonlarının çok fazla görüldüğünü ifade ediyorlar” dedi.

"BU GÖRÜNTÜLER SAVAŞTA OLUR"

Tepecik’teki Egedoğumevi Hastanesi’ndeki olay görüntü Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Aynı ameliyathane salonunda iki ameliyatın birden yapıldığını gösteren şok fotoğraflar, genel cerrahi uzmanları, enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının tepkisini çekmişti. Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Recep Atçı, “Böyle görüntülere savaşta rastlanır. Bu görüntüler sağlık açısından kabul edilemez” demişti.

 İKİNCİ MASADA AMELİYAT YAPIYORUZ

 Haberlerin ardından Egedoğumevi Hastanesi’nin bağlı olduğu İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof.Dr. Abdullah Taşyurt, şu açıklamayı yapmıştı:

“Basında yer alan,  Ege Doğumevi ek binasında aynı ameliyat salonunda iki ameliyat masası olması sebebiyle aynı anda iki operasyon birden yapıldığı yolundaki haber üzerine aşağıdaki bilgilendirmenin tarafımızca yapılması uygun görülmüştür. Ege Doğumevi ek binamızda var olan  ameliyathanelerimizin yapım yılı 1992’dir. S.S.K. Yönetimince ve o dönemin teknolojik koşulları ile yapılmış olan bu ameliyathanelerde 2008/Kasım tarihinde göreve başlamamı müteakip tarafımca derhal yeni bir revizyon başlatılmıştır. Hastanemizin bölgede 3. Basamak tek eğitim araştırma branş hastanesi olması, metropol alandan ve çevre illerden yoğun bir şekilde, özellikle dışarıda müdahale edilmiş fakat  çözülememiş, çoğu kez de 3. Basamak yeni doğan yoğun bakım hizmeti de gerektiren hastaların yönlendirildiği  hastane olmamız sebebiyle çok yoğun hasta potansiyeline sahiptir. Ameliyathane masası azaltma halinde bu hastaların aynı anda ortaya çıkacak acil ve ertelenemez operasyonları gerçekleştirilemeyeceği için çok önemli tıbbi komplikasyonlar meydana gelme ihtimali söz konusu olacaktır. Bu amaçlarla 3. Katımızda var olan ve başhekimliğimizce standartlara uygun hale getirilmiş olan  iki rutin vak’a ameliyathanesi haricinde sadece acil vak’alar için 1. Katta yine standartlara uygun tek masalı bir ameliyathane hizmete sunulmuştur. Sözü geçen 5. Kattaki iki masalı salonlarda sadece tek vak’a alınmaktadır. Ancak yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı çok yoğun başvuru durumunda 1. Kattaki acil ameliyathanenin yeterli olmadığı hallerde ve nadir olarak 5. Kat ameliyathanenin 2. Masasına 2. Vak’a olarak operasyon yapılmaktadır. Açıklanan bu nedenlerden dolayı salonlardaki ikinci masalar aynı anda acilen hasta alınması için hazır bekletilmekte ve o aşamada başka bir yere sevki söz konusu olamayacak bu  hastalar gerekli sterilizasyon koşullarına uygun olarak bu ikinci masalarda opere edilmektedir. Bahsedilen aciliyetin söz konusu olmadığı hallerde ise her bir salonda tek hasta opere edilmektedir.   

ENFEKSİYON ORANI EN DÜŞÜK HASTANEYİZ

Ayrıca söz konusu ameliyathanelerimizde  yapılan ameliyatların enfeksiyon oranları enfeksiyon kontrol komitemizce yakınen takip edilmekte olup, 2013 yılı için bu oran %0.2 ile dünya standartlarına eş değerdir. Ulusal Hastane Sürveyans Ağı (UHS-A)’na günlük ve aylık veriler şeklinde bildirdiğimiz enfeksiyon oranlarımızın düşüklüğü de bakanlığımızca takip edilmektedir. 2010-2011-2012 yılları ortalamamız sonucu bütün Türkiye’de enfeksiyon oranları en düşük hastaneler sıralamasında ilk % 10’luk dilim içinde yer almaktayız. Sterilizasyona uygun olarak nadiren yapılmış olan bu vak’alara yönelik olarak yapılan kontrol muayenelerinde de enfeksiyon olmaması  sağlığa aykırı bir durum olmadığının göstergesidir”

ATÇI’DAN HASTANE YÖNETİCİSİNE YANIT

Egedoğumevi’nin bağlı olduğu İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof.Dr. Abdullah Taşyurt’un söylediklerine katılmadığını ifade eden Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Op.Dr. Recep Atçı, “Hastanede konuştuğum doktorlar, çift ameliyatın yapıldığı hastalarda yara enfeksiyonlarının sık görüldüğünü ifade ediyor. Doktorlar hastane yöneticisinin açıklamasını teyid etmiyor” dedi.

ATÇI’DAN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Hastanenin ameliyathanesinin genişletilmesi gerektiğini belirten Atçı, başka bir çözüm önerisi daha sundu.  Yoğunluk nedeniyle ameliyat edilemeyecek hastaların Buca’da hizmete giren Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne yönlendirilebileceğini kaydeden Atçı, “Böylelikle Egedoğumevi Hastanesi’ndeki hasta yoğunluğu da azalmış olur. Ve hastaların aynı salonda ameliyat edilmesi gibi bir durum da ortadan kalkar” diye konuştu. 

Medya Sağlık
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.