CHP’li vekilden o doktora destek

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Dr. Bilgin Çiftçi’nin memuriyetten men edilmesi hakkında yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li vekilden o doktora destek
18 Ekim 2015 Pazar 21:52

Aydın Dalama Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan 23 yıllık Doktor Bilgin Çiftçi’ye, Yüzüklerin Efendisi filminin karakterlerinden Gollum ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yan yana konulduğu fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştığı gerekçesiyle memuriyetten men cezası verildiğini belirten CHP’li Vekil, siyasi karakterlerin biraz daha hoşgörülü olması gerektiğini belirtti.

“İdari soruşturmanın 12 Eylül 2014’te başlatılmış olup, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Cemal Sezgin’in Dr. Çiftçi hakkında yazdığı raporda memuriyetten men cezası talep edildiğini” belirten GÖKER, “Bunun üzerine 5 Mayıs 2015 tarihinde toplanan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, Dr. Çifçi’ye yöneltilen suçlamaların tam olarak ortaya konulamadığı gerekçesiyle raporu usulen reddedip dosyayı Aydın Valiliğine geri göndermiştir. Söz konusu cezanın, ilk hazırladığı raporla tarafsızlığına gölge düşen Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Cemal Sezgin’in ikinci raporuna göre verilmiş olması, üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken bir durumdur diyen CHP’li Vekil, “tarafsızlığı zedelenen bir kişinin yazdığı raporun ne kadar doğru ve inandırıcı olduğu, tamamen kamuoyunun takdirindedir.” diyerek söz konusu durumu eleştirdi.

Diğer taraftan, olayın haberini yapan Evrensel Gazetesi hakkında soruşturma açılmasına da değinen Burdur Milletvekili; “mizahi bir paylaşım nedeniyle bir doktorun memuriyetten men edilmesi ve haberi yapan gazeteye soruşturma açılması, toplumu ifade özgürlüğünden ve demokratik tepkilerden uzaklaştırıyor. Türkiye adım adım otoriter bir rejime doğru kaydırılmaya çalışılıyor. Oysaki demokrasiyi içselleştirmeye, ileriye götürmeye ve kolektif aklı egemen kılmaya ihtiyacımız var” diyerek sözlerini noktaladı.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

Söz konusu paylaşımı yazılı ve görsel basından gördünüz mü?

Eğer gördüyseniz, bunun hakaret kastı taşımadan yalnızca mizahi hiciv niteliğinde bir paylaşım olduğu konusunda düşünceleriniz nedir?

Doktor Bilgin Çiftçi’nin memuriyetten men cezası almasını sağlayan raporun, tarafsızlık ilkesiyle yazıldığını düşünüyor musunuz?

Yazılan ilk raporda iktidarı öven ve arkasında olduğu izlenimini uyandıran bir kişiye ikinci defa rapor yazdırılmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Bazı siyasilere yapılan her eleştirinin hakaret gibi düşünülmesini ve yargılamaya konu edilmesini nasıl değerleniyorsunuz?

Mizahi bir paylaşım nedeniyle bir doktorun memuriyetten men edilmesi ve haberi yapan gazeteye soruşturma açılması bir “ileri demokrasi” örneği midir?

Kaynak: Gerçek Gündem Gazetesi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.