Ceza Puanını 20 Değil 100 Yapsanız Da, Nöbetleri Tutmayacağız

Sağlık Bakanlığı Resmi Gazetede yayınlanan “Aile Hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler ile Sözleşme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”le Sağlık Bakanlığı nöbete gelmeyen Aile Hekimlerine ihtar puanı verilmesini getirdi.

Ceza Puanını 20 Değil 100 Yapsanız Da, Nöbetleri Tutmayacağız
16 Nisan 2015 Perşembe 12:53

Söz konusu Yönetmelikte yapılan değişiklikle “Mesai dışı hizmet ve/veya nöbete mazeretsiz gelmemek” uygulanacak ihtarlara dahil edildi ve 20 ihtar puanı ceza verilmesi düzenlendi.

Yönetmeliğe göre 100 Ceza puanı alan Aile Hekiminin sözleşmesi iptal ediliyor.

Yapılan düzenleme ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Biz yönetmelik değişiklikleri ile aile hekimliklerinde çalışma şartlarının düzeltilmesi ve çalışanların taleplerinin karşılanmasını beklerken Sağlık Bakanlığı aba altında sopa göstermeye devam ediyor. Çalışana zulüm ve cezada daha mahir olmanın yolarını arıyor.  Angarya olan ve çalışanların Anayasa ve İLO sözleşmeleri ile güvence altına alınmış olan izin ve dinlenme haklarına apaçık bir biçimde aykırıdır. Biz nöbetleri tutmamakta kararlıyız.  Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları da bu nöbetleri tutmamakta kararlıdır.  Bakanlık cezayı değil 20 puana 100 puana bile çıkarsa bu tavrımız sürecektir. Haksızlığın karşısında olmaya devam edeceğiz. Bakanlık nöbet tutma oranını çok yüksek olduğunu söylüyordu, anlaşılan bu oran hiçte yüksek değilmiş ki, bakanlık cezalarla nöbet tutma oranını arttırmak istiyor. Aile Hekimlerine sözleşmenizi iptal ederim demeye getiriyor.  Cezalarla yol almak ve bu yönde uygulamalar yapmak zalimlerin işidir. Çalışanlar hak ve hukuklarına müdahale edildiği için Cumartesi nöbetlerini tutmuyorlar. Bunu da Sağlık Bakanlığı böyle bilmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak bu düzenlemeyi de en kısa zamanda mahkemeye taşıyarak iptali için dava açacağımız gibi her hafta cumarteside yine eylemde olacağız. Çalışanlara zulme rıza göstermeyeceğiz. “ dedi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.