Çevre Teknikerleri Mezunları Mağdur...

Sağlık Bakanlığı 17.12.2012 tarihinde ÖSYM aracılığıyla 2012/5 tercih kılavuzu yayınlamıştır.Bu kılavuzda “Çevre Sağlığı Teknikeri” ünvanıyla kadrolar belirlemiştir.Bu kadrolar için 4 bölüm nitelik kodu adı altında;

Çevre Teknikerleri Mezunları Mağdur...
11 Mart 2013 Pazartesi 15:47

3059-Çevre Temizliği ve Sağlığı
3062-Çevre Temizliği Hizmetleri,Çevre Temizliği ve Denetimi
3063-Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü(eski adı),Çevre Koruma ve Kontrol (yeni adı),Çevre Koruma
3064-Çevre,Çevre Sağlığı
Bölümlerine kadro açılmıştır. Bizler de KPSS 2012/5 Sağlık Bakanlığı’nın personel alımlarında 3063 nitelik kodu ile kadrolarına tercihte bulunduk.

18.12.2012 tarihinde 3064(çevre, çevre sağlığı) nitelik koduna mensup teknikerler Sağlık Bakanlığı’na sundukları itiraz dilekçeleri sonucunda ÖSYM Başkanlığı internet sitesinde 19.12.2012 tarihinde Sağlık Bakanlığı’nın isteği ile 3059-3062 ve 3063 nitelik kodları kadrolarını kılavuzdan çıkardığını duyurmuştur.Bu tarihten itibaren ÖSYM yeni kılavuz yayınlamıştır. Tercih aşamasında bile sisteme rahatlıkla 3063 kod ile bizlere (Yani Çevre Koruma ve Kontrolü Programı mezunları) açılmış olan Türkiye’deki değişik taşra illerine 30 tercih yaparak sisteme giriş yaptık. Buna rağmen hiçbir açıklama yapılmadan son 2 gün içinde sistem üzerinde bir duyuru yapılarak 3064 kodu dışındakilerin tercih yapamayacağı duyurulmuştur. Bu hususta bilindiği gibi mağdur edildik, mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyoruz. Bilindiği üzere bizler 3063 çevre koruma ve kontrol bölümü (çevre teknikerleri) olarak tercih dışı bırakılmamızın sebebi ise bizler 3064 nitelik kodlu çevre sağlığı ile eş değer olmadığımız belirtilmiştir.

Fakat bizler nitelik olarakta ve okullarda gördüğümüz dersler itibariyle daha faydalı olacağımızı düşünüyor ve aynı görevleri yapacak niteliklerdeyiz.

Eğer Bakanlık Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü( Çevre Teknikerlerini) almış olsaydı:
• Halk Sağlığı laboratuarların da Su Numunelerinin analizlerini yapabileceklerdi.
• Hava Kirliliği ile çalışmaları hava kirliliği cihazları kontrol ve kullanımını yapacaklardır.
• Toprak analizi ve atık su denetimini yapabilecekledir.
• Hastanelerde ve Sağlık Kurumlarında üretilen Tıbbi Atıkların kontrol ve denetimleri yapabiliyorlar.
• Hastane Atık yönetiminde bulunabiliyorlar ve bu konunda okulda eğitim almışlar.

Arıtım sistemlerinin denetimi ve kontrolünü yapabiliyorlar. ve daha sayamadığım görevlerini yapabilen Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü (Çevre Teknikerlerinin) Sağlık Bakanlığınca alınmaması Büyük bir adaletsizlik yapılmıştır. Çevre Sağlık Teknisyenlerin Çalışma yeri ve adresi Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığıdır. Su numunelerini Ebe ve hemşire Aile hekimleri Sağlık Memurları dahi alabilirler.
Bakanlık önceki yıllarda özürlü olan Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü Teknikerlerini almış olmasına rağmen 2012 yılında Kılavuza alınıp kişisel bir kişinin talebi ile alel acele listede çıkarılması büyük bir hata ve haksızlık yapıldığı kanısındayız. Bizler Sağlık bakanlığı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna Çevre Sağlık teknikerden daha çok kurumalara faydalı olacağımızın okullarda görülen ders programlarından da anlaşılacağı açıktır.

Sonuç : Sağlık Bakanlığı Çevre Sağlık teknikeri ait görevlerini 5179 sayılı ve diğer yasalar gereğince diğer kurumlara devir etmiştir. Birçok İlde Gıda ve Çevre Kontrol Şubelerini kapatarak Bulaşıcı hastalıklar Şubesine Birim olarak bağlanmıştır. Buradan da anlaşılıyor ki Sağlık bakanlığı Halk sağlık kurumunun çevre sağlığı teknisyenlere ihtiyacı kalmamıştır. Oysa Günümüzde Tıbbi Atık ve hastanelerde yeni kurulmasına istenilen ve zorunlu olan ‘’ atık yönetim hizmetlerine herkesçe açıkça bilinir ki buralara biran önce çevre koruma ve kontrol bölümü ( Çevre Teknikerleri) mezunlarına ihtiyaç vardır.. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.