Çevre Teknikerleri, Çevre Görevlisi Olmak İstiyor

Çevre Sağlığı Derneği Genel Başkanı Muhammet Birinci, Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik’te yapılmak istenen değişiklikler hakkında basın duyurusu yayınladı.

Çevre Teknikerleri, Çevre Görevlisi Olmak İstiyor
03 Ocak 2013 Perşembe 12:39

Yayınlanan basın duyurunda şöyle denildi. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından söz konusu yönetmelikte yapılmak istenen değişiklikler ve gerekçeleri hakkında başta ilgili sivil toplum kuruluşları olmak üzere kamuoyu bilgilendirilmemiştir.
 
Yönetmelikte yapılmak istenen bazı değişiklikler ihtiyaca cevap verecek nitelikte ve günümüz şartlarına uygun değildir. Ön görülen düzenlemeler eşitlik, kamu yararı ve hizmet gerekleri ile bağdaşmamaktadır.
 
Yönetmelik taslağında bazı düzenlemelere şu şekilde yer verilmiştir. 
Çevre görevlisinin tanımı:
Çevre Kanunu ve Çevre Kanununa göre yürürlüğe konulan düzenlemeler uyarınca denetime tabi tesislerin faaliyetlerinin mevzuata uygunluğunu, alınan tedbirlerin etkili olarak uygulanıp uygulanmadığını değerlendiren, tesis içi yıllık denetim programları düzenleyen görevlidir.
 
Çevre görevlisi olacaklarda aranan nitelikler:
En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak, çevre ile ilgili konularda yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olanlar ile en az dört yıllık yüksekokulların mühendislik bölümlerinden veya fe/fen- edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyokimya, biyoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olmak ve  yapılacak sınavlarda başarılı olmak şeklinde düzenlenmiştir
 
Çevre görevlisi belgesi almak için gerekli olan şartlarda yapılan değişiklik:
Yeni düzenleme taslağına göre, en az dört yıllık üniversite mezunu olup söz konusu bakanlığın ilgili birimlerinde dört yıl çalışmış olanlar, teftiş kurullarında en az beş defa çevre mevzuatı kapsamında teftiş yapmış müfettişlere ilgili birimlerin şube müdürleri, il müdürü ,il müdür yardımcısı daire başkanı ve üstü görevlerde bulunanlara çevre görevlisi belgesi sınavsız ve ücretsiz verilecektir. Şartları taşıyan diğerleri ise 70 ve üzeri puan alarak başarılı olmaları halinde çevre görevlisi belgesi alabilecektir.
 
Çevre görevlisine yeni yükümlülükler getirilmiştir.
Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan faaliyetler için ilgili mevzuat hükümlerine göre tesisin genel durumunu kapsayacak şekilde ilk iç tetkik raporunu çevre konusunda en az üç yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak, takip eden her yılda bir defadan az olmamak üzere iç tetkik raporunu çevre konusunda en az üç yıl tecrübeli olan bir çevre görevlisi ile beraber hazırlamak ve bu raporları tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna ve tesis/faaliyet  bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamakla yükümlüdür.
 
 
Çevre görevlisi çalıştırma kriterleri yeniden belirlenmiştir.
Sağlık kuruluşları ve hastanelerden, yatak kapasitesi 20 ve üzerinde olanlar en az bir çevre görevlisi çalıştırmak veya çevre yönetim birimi kurmak ya da yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarından hizmet almak şeklindeki kriter halen yürürlükte olan yönetmelikte de mevcuttur.
 
Şimdi,  Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Erdoğan BAYRAKTAR’a soruyoruz.!
 
1-         Çevre mevzuatı uyarınca denetime tabi tesislerin faaliyetlerinin mevzuata uygunluğunu, alınan tedbirlerin etkili olarak uygulanıp uygulanmadığını değerlendiren, tesis içi yıllık denetim programları düzenleyebilecek kabiliyete ve eğitim düzeyine sahip ön lisans mezunu meslek mensuplarının varlığından haberdar mısınız? 
2-         Çevre görevlisine verilen görevleri mesleği icabı yerine getirecek bilgi ve donanıma sahip teknik elemanlar varken, “Çevre Görevlisi” vasfının, bu vasıf için getirilen dört yıllık yüksekokul şartının hangi maksatla getirildiğini biliyor musunuz?
3-         Mesleki yeterliliğe sahip olmayan 4 yıllık yüksekokul mezunlarını çevre görevlisi belgesi ile yetkin kılarak, ön lisans düzeyindeki çevre bölümlerinden mezun teknikerlerin yok sayıldığını, danışmanlık firmalarının bünyesinde görev yapabilecekler kapsamına dahi alınmadığını, çevre görevlisi yardımcısı şeklinde bir statü dahi verilmediğini ve bütün bu uygulamaların meslek taassubu gözetilerek yapıldığını biliyor olsanız ne yapardınız?
4-         Çevre ile ilgisi olmayan bazı meslek gruplarının ve unvanların çevre görevlisi olacaklar kapsamına alındığını biliyor musunuz? Gerek meslek lisesi gerekse de yüksek okul düzeyindeki çevre bölümlerden mezun olan  meslek mensuplarının kapsam dışında tutulmasının akli ve hukuki gerekçesi nedir? Söz konusu meslek grubu bu alanda görevlendirilemeyecekse hangi alanda ve hangi kurumda görevlendirilecektir. Bu konudaki fikriniz nedir?
5-         İç tetkik raporunun üç yıl deneyimli çevre görevlisi tarafından hazırlanması ve çevre yönetim birimlerinde üç yıl mesleki tecrübeye sahip çevre görevlisinin bulundurulması şartı getirilmektedir. Kasım 2010 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile, ilk kez çevre görevlisi uygulamasının getirildiği ve yönetmeliğin üç yıldır yürürlükte olduğu göz önüne alındığında, çevre yönetim birimi ve hastanelerde üç yıl deneyimli çevre görevlisinin istihdam edilebilmesinin mümkün olmayacağı anlaşılmış olacaktır. Buna rağmen böyle bir şartın getirilmesinin asıl amacının çevre yönetim birimi kurulmasını ve hastanelerin çevre görevlisi istihdamını zorlaştırarak başta hastaneleri ve diğer tesisleri danışmanlık firmalarının kucağına itmek  olduğunu biliyor musunuz?
6-         Çevre yönetim birimlerinde en az iki çevre görevlisinin sürekli çalıştırılması zorunluluğu getirilmektedir. İki kişiden biri, çevre teknikeri olsaydı ne olurdu. Böyle olsaydı, yürütülen hizmetin hem ekip anlayışı içinde yürütülebileceği ve hem de rollerin daha iyi paylaşılacağını söylersek ne demek istediğimizi anlar mıydınız?
 
İyi niyet besleyerek, ülkemiz ve insanımız açısından fayda getireceğini mülahaza ederek yaptığımız çağrıya kulak verilmez ise, eşitlik, hakkaniyet ve kamu yararı ilkelerine aykırı bir şekilde bir takım çevrelerin yönlendirmesi ile düzenlemeye gidilirse, her türlü hukuki yollara başvuru yapacağımızın bilinmesini isteriz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.