Çevre Sağlıkçılar Başbakanı Nasıl Algıladı?

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Sağlık Meslek Lisesi mezunlarına yönelik açıklamaları üzerine Çevre Sağlığı Derneğinden bir açıklama geldi.

Çevre Sağlıkçılar Başbakanı Nasıl Algıladı?
14 Haziran 2012 Perşembe 16:23

 
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Sağlık Meslek Lisesi mezunlarına yönelik açıklamaları üzerine Çevre Sağlığı Derneğinden bir açıklama geldi.
Çevre Sağlığı Derneği Genel Başkanı Muhammet BİRİNCİ tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi. Sayın Başbakanımızın sağlık meslek lisesi mezunları hakkındaki mülahazasına öncelikle sağlık, çevre ve şehircilik ve gıda, tarım ve hayvancılık bakanları ve bu bakanlıkların üst düzey yöneticilerinin de katılmaları gerekir. Aksi halde bu sözler salon konuşmalarından öteye gitmez dedi.
 
Sağlık meslek lisesi mezunları için bazı çalışmaların yürütüldüğünü müjdeleyen başbakanımızın sözlerinden algıladıklarını ifade eden Birinci, sözlerini şöyle sürdürdü.
 
Hastanelerde meydana gelen başta tıbbi atıklar olmak üzere ve tüm atıkların toplanması, depolanması ve nakledilerek bertaraf edilmesi süreçlerinde mesleki bilgiye sahip çevre sağlığı teknisyenlerinin görevlendirileceğini anlıyoruz
 
İçme kullanma sularının kontrolü, piyasa gözetim ve denetim hizmetleri, iş sağlığı güvenliği hizmetleri, atık yönetimi ve diğer mevzuatlar dahilinde öngörülen çevre sağlığı hizmetlerinin daha etkin ve nitelikli bir şekilde yürütülmesini temin etmek üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında görev yapan meslektaşlarımızın Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna atamalarının gerçekleştirileceğini anlıyoruz.

Çevre sağlığı hizmetlerini yürütmekle mükellef olan kurum ve kuruluşlarının personel planlaması yapmalarına ve çevre sağlığı teknisyeni ve teknikeri istihdam etmelerine vesile olacağını, özellikle 957 adet toplum sağlığı merkezinde ve 81 çevre ve şehircilik il müdürlüklerinde en az ikişer çevre sağlığı teknisyeni veya teknikeri olacak şekilde halen görev yapmakta olan meslektaşlarımıza ilaveten, yaklaşık  2000 meslektaşımızın istihdamını sağlayacağını düşünüyoruz
.
 
Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun kurulması ile çevre sağlığı hizmetlerinin önemseyen, çevre sağlığı sorunlarına çözüm arayan bir iradenin artık ortaya çıktığını düşünüyoruz. 
 
Sayın başbakanımızın söz konusu açıklamalarına ilaveten hasta muayenelerinde doktorlardan çok çektiği yönündeki ifadesini de değerlendiren Birinci, başbakanımızın doktor kökenli yöneticilerin yönetim ve organizasyon yetersizliği nedeni ile çalışanların neler çektiğinden de bir şekilde haberdar edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.