Çevre Sağlığı Teknikerleri Neden İstihdam Edilmiyor

Çevre Sağlığı Teknikerleri Neden İstihdam Edilmiyor

Çevre Sağlığı Teknikerleri Neden İstihdam Edilmiyor
15 Temmuz 2014 Salı 15:27

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Personel alımlarında Çevre Sağlığı Teknikerleri Neden İstihdam Edilmiyor!

Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumların hizmet birimlerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında çalıştırılmak üzere sözleşmeli sağlık personel alımları 19.04.2013 tarihinde açıklandı. Mesleklerini icra etmek için atamaları dört gözle bekleyen Çevre Sağlık Teknikerleri istihdam sürecinde Bakanlık tarafından yine gözardı edildi.

Sağlık Bakanlığı’na Bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumunda, İnsani Tüketim Amaçlı Suların Kontrolü başta olmak uzere;Piyasa Gözetim ve Denetim Hizmetleri, Oyuncak Denetimi, Kimyasal Ürünlerin Denetimi (Hava Aromatize Edici Ürünler,Yardımcı Havuz Kimyasalı, Deterjan, Kuvvetli Asit veya Baz içeren Ürünler) Hijyenik Ürünlerin Denetimi (Tampon, Hijyenik Ped, Göğüs Pedi, Çocuk Bezi ve Benzeri Ürünler) Biyosidal Ürünlerin Denetimi, Kaplıca Sularının Denetimi, Havuz Sularının Denetimi, Doğal Mineralli Suların Denetimi, Kaynak Sularının, İçme ve Kullanma Sularının Denetimi, Çevre Yönetim Hizmetleri ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde çalışan çağlığı ve güvenliği hizmetleri Çevre Sağlığı Briminde Çevre Sağlık Tekniker/Teknisyenleri tarafından yürütülmektedir.
İnsan Sağlığı için bu kadar önem arz eden bir alanda çalışan Çevre Sağlıkçılar ın kurumlardaki işlerinin başka personeller (Sağlık Memuru,Hemşire,VHKİ,Ebe, Tıbbi Dökümantasyon vb.) tarafından yapılması, istihdam sürecinde mağdur olmalarına sebeb olmuştur.

Çevre Sağlığı Teknikeri ünvanı ile mezun olan, Çevre Sağlığı Ön lisans programı öğrencileri Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda eğitimler görerek ve dönem içinde stajlar ( THSK’da) yaparak, bu konuda yetişmiş kalifiye elemanlardır.
Çevre Sağlığı Teknikerleri Haziran ayı atamalarından başlayarak devamlı ve süregelen atamaların kendilerinin hakkı olduğunu belirterek ,bu zamana kadar oluşan mağduriyetlerinin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı’na dilekçe yağmuru halinde mağduriyetlerini belirtiyor. Kendi görevlerinin başkaları tarafından icra edilmesi sürecine yüksek bir sesle karşı çıkan Çevre Sağlıkçılar konu ile ilgili yetkilileri göreve davet ediyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.