Çevre Sağlığı Derneği Basın Açıklaması Yaptı

Çevre Sağlığı Derneği (Çevre Sağlığı Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Merkezi) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Çevre Sağlığı Derneği Basın Açıklaması Yaptı
28 Mayıs 2012 Pazartesi 20:40

Çevre Sağlığı Derneği Genel Merkezince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde Çevre Teknikerlerinin istihdam edilmelerini sağlamak üzere yaklaşık 5 (beş) aydır yürütülen girişimlerin kamuoyunun desteği ile olumlu sonuçlanmasını sağlamak amacı ile 28.05.2012 tarihinde saat 12.00 de söz konusu Bakanlık bahçesinde açıklama yaptı.    
 
Derneğin genel başkanı Muhammet BİRİNCİ tarafından yapılan basın açıklaması aşağıda sunulmuştur
 
ÇEVRE SAĞLIĞI DERNEĞİ (ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİSYENLERİ VE TEKNİKERLERİ DERNEĞİ) GENEL BAŞKANI Muhammet BİRİNCİ’NİN, 28.05.2012 TARİHİNDE SAAT 12.00’DE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI BAHÇESİNDE YÜKSEKOKULLARIN ÇEVRE BÖLÜMLERİNDEN MEZUN TEKNİKERLERİN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI BÜNYESİNDE İSTİHDAM EDİLEBİLMESİ AMACI İLE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI METNİDİR.
 
 Bu gün burada protesto için değil, yıkmak, kırmak veya dökmek için değil, bir farkındalık oluşturmak, bir istekte bulunmak, önemli bir sorunun çözümüne katkı sağlamak ve bürokratik oligarşinin varlığından haber vermek üzere toplanmış bulunuyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kuruluş tarihi olan 1991 yılından bu yana belki de hiç aklına getirmediği Çevre Teknikerlerini hatırlatmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz.
 
Değerli Basın Mensupları, Yüksekokullarının Çevre bölümlerinden Tekniker unvanı ile mezun olanlar, Ekoloji, Akışkanlar Mekaniği, Genel Kimya, Çevre Mühendisliğine Giriş, Katı Atıklar, Yapı Mekaniği ve Statiği, Biyoteknoloji, Teknik Resim, Yapı Malzemeleri ve Beton Teknolojisi, Çevre Kimyası, Atık Suların Arıtılması, Su Kirliliği ve Kontrolü, Çevre Hukuku, Şehircilik ve Çevre Planlama, Hava Kirliliği ve Kontrolü, Toprak Kirliliği ve Kontrolü gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitim alarak mezun olmaktadır.
 
14 Üniversite bünyesinde ön lisans düzeyinde 2010 rakamları itibarıyla 1461 kişi mezun olmuştur. Ancak, söz konusu okullardan Çevre Teknikeri, Çevre Koruma Teknikeri, olarak mezun olan meslektaşlarımız ne yazık ki bu güne kadar başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere hiçbir kamu kurum ve kuruluşta istihdam edilmemişlerdir. Mesleğe dayalı özel işletmelerin bulunmaması nedeni ile de mesleklerini icra etmeleri hiçbir şekilde mümkün olmamıştır. 
 
Meslektaşlarımız ya yatay geçişle başka mesleklere, yada mesleği dışında başka işlere, veya işsiz olarak kaderlerine terkedilmişlerdir.
 
2000 yılından bu yana yaklaşık 12 yıldır mezun olup istihdam edilmeyi bekleyen çevre Teknikerlerin sayısı 1800 civarındadır. Endişemiz odur ki bundan sonra mezun olacak olanlarda aynı kaderi paylaşacaklardır.
 
Değerli Basın Mensupları, bildiğiniz gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre kirliliğinin önlenmesi ve kontrolü, hava kalitesinin korunması, gürültü kirliliği, her nevi zararlı atıkların kontrolü, çevresel etki değerlendirmesi gibi hizmetleri yürütmektedir. Bu hizmetler, merkezde Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü illerde ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri marifeti ile yürütülmektedir.
 
Dernek olarak yaptığımız araştırmalar, yerinde incelemeler ve muhtelif görüşmeler neticesinde; söz konusu çevre hizmetlerinin gerektiği gibi yürütülemediğini, teknik düzeyde personel ihtiyacının had safhada olduğunu gördük. Bakanlıkça planlanan çevre hizmetlerini uygulamak, yerinde tatbik etmek üzere eğitim almış Çevre bölümlerinden mezun Teknikerleri bu güne kadar istihdam etmemesi büyük bir eksikliktir. Söz konusu çevre hizmetleri farklı mesleklere haiz personel marifeti ile yürütülmeye çalışılmaktadır. Ancak, üzülerek ifade ediyoruz ki, kamuoyuna yansımayan bir çok çevresel sorunlar, yeterli ve kalifiye personel eksikliği nedeni ile yapılamayan denetimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Personel eksikliği nedeni ile hala rutin denetim yapamayan bir Bakanlık çevre ve toplum sağlığını nasıl koruyacaktır merak ediyoruz. Bu gidişle çevre kirliliği oluşturan bazı unsurların yol açtığı kalıcı sorunların üstesinden gelmek kolay olmayacaktır. Bu nedenle, Bakanlığın Çevre Teknikerlerinin de içinde bulunduğu denetim ekiplerini bir an önce oluşturmalı ve sahaya sürmelidir.
           
Yaklaşık 12 bin civarında personeli bulunan Bakanlık, fazla personelinin olduğundan şikayet etmektedir. Bakanlıkça yapılan personel analizine göre, geçmişte uygulanan yanlış personel politikalarının bir ürünü olarak ihtiyaca cevap vermeyen bir çok personelin kurumda halen görev yaptığı sonucuna varılmıştır. Yani Bakanlığın personel sayısı planlanandan daha çoktur ve kalifiye değildir. Bu durum gerekli olan kalifiye personelin istihdamını engellemektedir. Eğer siz Bakanlık olarak benim fazla ve gereksiz personelim var, onları elden çıkardıktan sonra ancak gerekli olan kalifiye personeli istihdam edebilirim derseniz, asli ve sürekli görevlerinizi önemsememiş ve savsaklamış olursunuz. Böyle bir yaklaşım ülkemize ve insanımıza yapılan en büyük kötülüktür. Böyle bir uygulama başta Anayasamız olmak üzere bir çok ulusal ve uluslararası mevzuatlara da aykırıdır.
 
Değerli Basın mensupları, anlatımlarımızdan anlaşılacağı üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevrenin korunması, toplum sağlığını olumsuz etkileyen etmenlerin bertaraf edilmesi ve sağlıklı bir çevrenin muhafaza edilmesini sağlamak üzere misyonu olan bir kurumdur. Bu misyona uygun olarak görevini sürdürmesi için personel politikasını ihtiyaç ve beklentileri karşılayacak şekilde belirlemek zorundadır. Benim personelim fazla diyerek kurum hizmetleri için gerekli olan Çevre Teknikerlerini İstihdam etmemek doğru bir politika değildir.
 
Değerli Basın Mensupları, sizlerin aracılığı ile buradan Sayın Bakanımıza sesleniyoruz.
-Bakanlığınızın asli ve sürekli çevre hizmetlerinin daha etkin yürütülmesini temin etmek amacı ile Çevre bölümlerinden mezun Teknikerlere bir şans tanımanızı istiyoruz.
-Bakanlığınızda çevre hizmetlerini planlayan, izleyen, değerlendiren ve koordine eden ve bu hizmetleri tatbik edenlerin farklı mesleklere haiz olmasını istiyoruz.
-Böyle olunca, hizmetleri tatbik etme, uygulama kabiliyetine ve bilgisine sahip olan çevre bölümlerinden mezun Teknikerlere rol düşecektir. Bu rolü üstlenecek Çevre Teknikeri istihdamının önünü açmanızı istiyoruz.
-Yıllardan beri istihdam edilmeyi bekleyen meslektaşlarımızın geleceğe ümitle bakmalarına, bir çoğunun yuva kurmalarına vesile olmanızı istiyoruz
-Henüz okula başladıkları ilk günlerde sonumuz ne olacak diye moral ve motivasyonlarının bozulmasına ve bu ruh hali ile bir çoğunun okulu terk etmelerine veya bu durumu öğrendikten sonra yeniden sınava girerek başka bölümü tercih etmelerine sebep olan bu sorunun çözümüne aracılık etmenizi istiyoruz.           
 
            -Gelin meslek taassubu ile meseleye yaklaşanların bu çağdışı düşüncelerini ve bürokratik oligarşiyi ters yüz ederek bu millete ve onların şahsında bu ülkeye bir iyilik yapın, sağlıklı bir çevre, sağlıklı bir toplum, yaşanılır bir ülke ve sağlıklı bir gelecek için Çevre Teknikerlerini istihdam edin, hepimizin gönlünü fethedin.
           
Basın açıklamamıza iştirak ederek destek veren, aramızda bulunmayan ancak gönüllerinin bizimle birlikte olduğunu bildiğimiz tüm meslek mensuplarımıza ve özellikle bu açıklamamızı başta sayın Bakana ve tüm kamuoyuna duyuracak olan basın mensuplarına teşekkür eder, saygı ve selamlarımı sunuyorum.
           
 
                                                          
                                                                                  Muhammet BİRİNCİ
                                                           Çevre Sağlığı Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği
     Genel Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.