Çevre Sağ. Teknisyenlerinin Beklediği Yönerge Çıktı

Çevre Sağlığı Derneği Açıklaması;

Çevre Sağ. Teknisyenlerinin Beklediği Yönerge Çıktı
02 Haziran 2016 Perşembe 10:09

 Çevre Sağlığı Derneği Açıklaması;

Uzun süredir merakla beklenen ve mesleğimiz ile yakından ilgili olan Temel İş Sağlığı Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönergesi Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hzimetleri tarafından web sitesinde yayınlarak yürürlüğe girmiştir.

Bu Yönergenin bizleri ilgilendiren en önemli gelişmesi; İlk defa bir görev tanımlaması yapılırken Çevre Sağlığı Teknisyenliğine öncelik verilmesidir.İlgili bölüm şöyledir;

Personel görevlendirilmesi

               MADDE 8- (1) ÇSB’de işyeri hekimliği hizmeti sunulabilmesi için;a) En az bir işyeri hekimi,b) En az bir diğer sağlık personeli, c) Öncelikli olarak tıbbi sekreter veya veri hazırlama kontrol işletmeni(VHKİ) olmak üzere bir personel, 

görevlendirilmesi zorunludur.

               (2) Diğer sağlık personeli görevi için öncelikli olarak, çevre sağlığı teknisyeni görevlendirilir. Ancak hemşire, sağlık memuru (toplum sağlığı) veya acil tıp teknisyeni görevlendirilmesi zorunlu ise bu personele yapacağı işlerle ilgili hizmet içi eğitim verildikten sonra işyeri hekimliği hizmetlerinde görevlendirilir.

               (3) İhtiyaç olması halinde sorumlu hekimin talebi ile müdürlük tarafından uzman hekimler, fizyoterapist, diyetisyen, psikolog, sosyal çalışmacı ve sair personelden oluşan iş sağlığı hizmetleri ile ilgili bir işbirliği kurulu oluşturulur. Bu kurul üyeleri kendi alanları ile ilgili olarak iş yeri hekimlerinin yürüttükleri çalışmalara katılırlar.

denmektedir.

         Bu yönergeyi bir başlangıç olarak görüyoruz ve ileri ki dönemlerde daha fazla Çevre Sağlığı Teknisyen ve Teknikerini  istihdam edebileceği işaretini vermektedir.

                                                                                       Yönetim Kurulu

Not: Yönergeyi edinmek için Dosyalar bölümüne bakınız.

 Kaynak: Temel Sağlık Hizmetleri

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.