Çevre Bakanlığı, Sağlık Bakanlığına Bağlanmalıdır

Çevre Sağlığı Derneği Genel Başkanı Muhammet Birinci tarafından yapılan basın açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çevre hizmetlerinin sağlık Bakanlığına devredilmesi istendi. Yapılan açıklamada şöyle denildi.

Çevre Bakanlığı, Sağlık Bakanlığına Bağlanmalıdır
27 Aralık 2012 Perşembe 19:15

Bilindiği gibi, 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile söz konusu bakanlık bünyesinde oluşturulan yirmiye yakın hizmet birimi arasında çevre hizmetlerini yürütmek üzere; Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ve Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü olmak üzere iki birim oluşturulmuştur.   
Çevrenin korunması, iyileştirilmesi ile çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik prensip ve politikalar tespit etmek, standart ve ölçütler geliştirmek, programlar hazırlamak; bu çerçevede eğitim, araştırma, projelendirme, eylem planları ve kirlilik haritalarını oluşturmak, bunların uygulama esaslarını tespit etmek ve izlemek, iklim değişikliği ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek, Faaliyetleri sonucu alıcı ortamlara katı, sıvı ve gaz halde atık bırakarak kirlilik oluşturan veya oluşturması muhtemel her türlü tesis ve faaliyetin, çevresel etkilerini değerlendirmek; alıcı ortamlar ile ilgili ölçüm ve izleme çalışmalarını yapmak; bahse konu tesis ve faaliyetleri izlemek, izin vermek, denetlemek ve gürültünün kontrol edilmesini sağlamak gibi görevleri yerine getirmek üzere yetkilendirilmiş söz konusu bakanlık,  istikrarlı bir çevre politikasının oluşturulamaması, halen kurumsallaşamaması ve ısrarla ihtiyaca uygun insan gücü istihdamına gidememesi nedeni ile yazılı metinlerde yer alan görevlerini ne yazık ki yerine getirememektedir.

Kentsel dönüşüm ve benzeri  faaliyetleri ile öne çıkan söz konusu bakanlığın çevre hizmetleri bir an önce Sağlık Bakanlığına devredilmelidir. Sağlık Bakanlığının teşkilat yapısı, yetişmiş insan gücü ve yönetim anlayışı bunun için yeterlidir.

Her geçen gün artan çevre kirliliği karşısında çevre ve toplum sağlığının korunması için yürütülecek koruyucu sağlık hizmetleri ve çevre hizmetleri bir bütün içinde değerlendirilmesi ve yürütülmesi gerekmektedir. Alınacak önlemler eş zamanlı ve eş güdüm içerisinde  alınması gerekmektedir. Çevre ve koruyucu sağlık hizmetlerinin bir birinden ayrıştırılması uygulamada bir çok sorunu beraberinde getirmektedir. Sağlık Bakanlığı eli ile yürütülen halk sağlığı hizmetleri kapsamında bulunan çevre sağlığı hizmetlerinin bir parçası olan ve birlikte yürütülmesi gereken çevre hizmetlerinin daha etkin bir şekilde sunulabilmesi ve çevre ve toplum sağlığının korunup geliştirilmesi için gerekli olan ön şart, hizmet bütünlüğünün sağlanması olduğu kuşku taşımamaktadır.     
 
Ötelenemez ve savsaklanamaz öncelikli kamu hizmetleri arasında olan çevre hizmetlerini yürütmekle mükellef olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  bu hizmetleri yürütecek personelin istihdamını ne yazık ki ertelemektedir. Siyasi bir yatırım aracı olmayan ve ekonomik bir kazanç getirmeyen çevre hizmetlerinin öncelikli hizmetler arasına alınmaması, kamu hizmetlerinin insan eksenli bir hizmet anlayışı ile yürütülmediğinin kanıtı niteliğindedir.   

İnsan kaynaklarını planlayamayan, kaliteli ve erişilebilir hizmet sunumu için gerekli insan gücünü istihdam edemeyen söz konusu bakanlığın, sadece şehircilik hizmetlerini yürütmek üzere yeniden yapılandırılması, çevre hizmetlerinin ise mutlaka ve bir an önce Sağlık Bakanlığına devredilmesi gerekmektedir. Böylece çevre hizmetlerinin daha etkin yürütülmesine imkan sağlanacağı gibi, ön lisans düzeyinde eğitim görerek yıllardır istihdam edilmeyi bekleyen yaklaşık 4 bin civarında çevre bölümlerinden mezun Teknikerlerin istihdam edilmesinin de önü açılmış olacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.