Çesad Sivil Anayasa Platformuna Katıldı.

Her sivil toplum kuruluşu öncelikli olarak, kendi faaliyet alanı dahilinde bulunan üyelerinin ortak hak ve menfaatlerini ihtiva eden hususlarla ilgili Anayasa’da yapılabilecek değişiklikler hakkında çalışma yapması gerektiğini ifade etmişlerdir

Çesad Sivil Anayasa Platformuna Katıldı.
24 Ocak 2012 Salı 14:49

Çevre ve Sağlık Derneği yönetim kurulu üyelerinden Genel Başkan Yardımcısı Muhammet BİRİNCİ ve Genel Sekreter İbrahim Görünme, Memur Dernekleri Federasyonu’nun organizasyonu ile teşekkül ettirilen “Sivil Anayasa Platformu”nun 21 Ocak 2012 tarihinde saat 13.00’ de Deniz Atlanta Otel/Ankara adresinde gerçekleştirdiği istişare toplantısına katılarak platformun çalışma ilkeleri ve Anayasa değişikliği hakkındaki görüşlerini aktarmışlardır.

Platformun misyonu ve çalışma ilkeleri hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu toplantıda, Çevre ve Sağlık Derneği adına görüşlerini sunan Genel Başkan Yardımcısı Muhammet BİRİNCİ; her sivil toplum kuruluşu öncelikli olarak, kendi faaliyet alanı dahilinde bulunan üyelerinin ortak hak ve menfaatlerini ihtiva eden hususlarla ilgili Anayasa’da yapılabilecek değişiklikler hakkında çalışma yapması gerektiğini, sonrasında ise, katılımcılar arasından oluşturulacak bir komite ile genel hususlarla ilgili görüşlerin belirlenmesinin daha sağlıklı olacağını ifade etmişlerdir.

Çevre ve Sağlık Derneğinin Anayasa değişikliği hususunda ileri sürdüğü görüşleri özetle şöyle;

Sivil Toplum Kuruluşu Önce Evinin Önünü Temiz Tutmalıdır.
Bir çok konuda olduğu gibi, Anayasa değişikliği hususunda da yerli yersiz, her alanda görüş bildirmeyi vazife edinen bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ileri sürdükleri görüşler maalesef yapıcı nitelikte değildir. Daha çok polemik oluşturmak ve gündem oluşturan hususlarla ilgili gündemde kalabilmek  amacı ile açıklama yaptıkları görülmektedir.

Özellikle inanç, aidiyet ve etnik temele dayalı bazı hususların henüz hükümetçe nasıl düzenleneceğine dair açıkça bir irade beyanı ortaya koyulmamış iken,  niyet okuyarak yapılan eleştiriler, dışarıdan beslenen bazı çevrelerin daha küstah ve nankörce davranarak söylem geliştirmelerine ayak sürmektedir. Öte yandan her platformda sözde ülke sevdalısı edası ile Anayasa değişikliği hususunu terennüm edenler,  sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesi, taşeronlaştırılması gibi kaygıları gidermek üzere bir düzenleme yapılması hususunu maalesef bırakın gündeme getirmeyi akıllarına bile getirmemişlerdir. 

Anayasanın 56. Maddesi Yeniden Düzenlenmelidir.
Ne yazık ki ülkemizin bir çevre politikası bu güne kadar oluşturulmuş değildir. Anayasa değişikliği bunun için bir fırsattır. Öte yandan, Çevre Mahkemelerinin kurulması yönünde düzenlemelerin yapılması Avrupa Birliği Çevre Müktesebatı için gereklidir.

Memur Lafzına Takılanlar Sözleşmeli Personel İstihdamının Önünü Açanlardır.
Kamu hizmetlerinin yeniden tanımlanması ve söz konusu hizmetlerin kamu personeli eli ile gördürülmesi hususunda bağlayıcı ve net hususlara yer verilmesi gerekmektedir. Sözleşmeli personelin de kamu personeli olarak sayıldığı hukuki düzenlemelerin yeniden yapılandırılmasına fırsat vermek ve aynı işi yapan personel arasında aynı statü şartının getirilmesi amacı ile Anayasada düzenleme yapılması zarureti vardır.

15 gün sonra yapılacak olan ikinci toplantıda, Platformun Anayasa değişikliği hususundaki görüşünün belirlenmesi amacı ile platform üyelerinin görüşlerini içeren raporlarını hazır bulundurmaları istenmiştir. Bu kapsamda, yukarıda zikredilen ve diğer hususlarla ilgili derneğimizin görüşleri tafsilatlı olarak hazırlanarak Platformun Yürütme Kuruluna ve kamuoyuna sunulacaktır


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.